Досиеа
Среда, 16 Јуни 2021 10:02   
Референдум за улазак у НАТО

Руководство Македоније треба да организује референдум на којем би се граџани изјаснили дали су за чланство у НАТО или не, изјавио је председник Демократске странке Срба у Македонији Драгиша Милетиќ.

Повеќе...
 
Среда, 09 Јуни 2021 02:00   
ВМРО врска за Југославија

1eksp1

 
Среда, 02 Јуни 2021 02:00   
Да се укине грчко-бугарскиот апартхејд (24.06.1991)

Достоинствени демонстрации на македонците во Берлин. Од демонстрациите е доставена петиција до министерската конференција на КЕБС во Берлин, до дипломатко-конзуларни претставништва, до светските агенции и разни редакции со конкретни барања упатени на адресите од грчката и бугарската влада. - Една од паролите гласеше: „Попов-Самаранс-Лончар дали знаете на која планета се наоѓа Македонија„?

1da12


protest-berlin-1

 

protest-berlin-2

 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Македонската граница треба да биде затворена за Грците- 1971 г.

Stevo_Donevski_1-001Поминаа повеќе од четири години откако националистичкиот и фашистичкиот режим на грчките полковници превзеде власт во Грција, и веднаш потоа, побрза да ја затвори границата на Грција спрема Вардарска македонија...

Западен Берлин во 1971 година

Стево Доневски- Мајка

makedonskata-granica-treba-da-bide-zatvorena-za-grcite

 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Писмо испратено од Македонец иселеник во Бугарија

88986298 190475859055822 8907108666860109824 n

Писмо испратено од Македонец иселеник во Бугарија до претседателот на национален комитет од Македонската емиграција во Бугарија 1923.

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00   
Драган Богдановски до Јанко Томов (Берлин, 4 јули 1990)

Почитуван брат Јанко,
Твоето опширно и исцрпно писмо од 20 мај за голема жал го добив многу доцна, зошто сиот месец јуни бев на пат по западноевропските земји и во посета на соидејници и соборци.

Повеќе...
 
Среда, 12 Мај 2021 02:00   
Псевдодемократијата во Република Македонија

За изминатите неколку години, откако постои повеќепартискиот систем во Република Македонија, политичките партии кои го составуваат македонскиот парламентаризам, достатно се обликуваа и продефилираа, за да можат за нив објективните набљудувачи да дадат реална или вистинска слиа...

Повеќе...
 
Среда, 05 Мај 2021 02:00   
Интригите на УДБА

Гојко Јаковлески емигрант во Берлин, Мане Јаковлески брат на Гојко, Владо Поповски - Зубе емигрант во Англија, Вукашин Ефтов - докторат, емигрант во Париз - Франција

Повеќе...
 
Среда, 28 Април 2021 02:00   
Писмо од Драган Богдановски до Мане Јаковлески - ноември 1991

Мане здраво!

Те молам испрати ни ги по телефакс документите од советувањето, освен оној што е испратен до ЦК на ВМРО во Скопје.

Трите документи овде ни ги открадоа.

Утре одиме со Стојчета во САД, а наскоро ќе ни дојде тука и Љубчо Георгиевски.

Ние сме добри со здравјето, но многу трчаме од состанок на состанок. Се надеваме дека работите тука ќе тргнат за на подобро.

Прими срдечни братски поздрави.

твој
Драган Богдановски

pismo-dragan-do-mane-noemvri1991

 
Среда, 21 Април 2021 02:00   
Коренот на нацијата- Драган Богдановски

_Ние Македонците во двата дела на нашата распарчена татковина (Пиринска и Егејска Македонија) не само што сме национално поробени, туку и сме загрозени да исчезнеме како национален индивид под ударите на една навистина варварска и криминална денационализаторска политика.

 

 

Драган Богдановски

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.