Досиеа
Среда, 23 Ноември 2022 02:00   
Засилени активности на разбивање на ВМРО-ДПМНЕ-1994 г.

Кон крајот на декември во минатата и почетокот на оваа година, според согледувањата на Службата за СИПА, регистрирана е засилена активности на целокупниот државен естаблишмент, насочена кон разбивање на ВМРО-ДПМНЕ и нејзино дискредитирање пред јавноста.

Повеќе...
 
Среда, 16 Ноември 2022 02:00   
Основана Демократска Партија за Македонско Национално Единство

За нас иселените и испадените од родовите огништа Македонци, кои живееме како слободни луѓе во висинските демократски држави на Западна Европа, Австралија, САД и Канада...

Повеќе...
 
Среда, 09 Ноември 2022 02:00   
Белешка-транскрипт, прислушување во станот на Драган Богдановски 19.12.1987

Досие Драган Богдановски
Предмет: „Изворче“

Белешка-транскрипт на УДБА од прислушување во станот кај Драган Богдановски (19.12.1987)

Подготви Звонко Станковски

Повеќе...
 
Среда, 02 Ноември 2022 02:00   
Врски со Израел

Првите 3-4 години од излегувањето на „Македонска нација“ списанието го испраќавме на околу 150...

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2022 02:00   
Формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин

Ви соопштуваме дека на 14 Февруари 1997 година е формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин. Основни цели и задачи на Македонскиот Младински Клуб се...

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2022 02:00   
Петковден 1992 година во домот на Манојил Јаковлески во Зубовце

1 petkovden 92 5

Повеќе...
 
Среда, 19 Октомври 2022 02:00   
Вистината за Македонија од Веле Алексоски

Најстарата држава во Европа е Македонија. Таа била кралство многу порано од основањето на Атина и Рим. Во Кумранските скроли (Израел) е запишано дека кралот Катан владеел од 814 до 786 година пред Христос.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2022 02:00   
Поткомитетот на Д.О.О.М. за Камбера и Квимбијан:Честитка по повод 11 Октомври

cestit-11-oktomvri-doom-240Поткомитетот на Д.О.О.М. за Камбера и Квимбијан што го носи името на легендарниот солунски атентатор „Павел Шатев“, на сите Македонци и Македонки им го честита празникот 11 Октомври.

Повеќе...
 
Вторник, 11 Октомври 2022 02:00   
Алеп до земјите членки на Европската заедница, Берлин 21.04.1992

Текстот е преведен на германски и испратен до земјите членки на ЕЗ и на ТВ и новински агенции во Бон.

 

apel1

apel2

apel3

 
Среда, 05 Октомври 2022 02:00   
За Маноил можам слободно да речам дека непријателски е расположен спрема СФРЈ

За Манојил можам слободно да речам дека непријателски е расположен спрема СФР.Југославија

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Учество на Македонците во Романското востание

Почетокот на XIX век за поробените балкански народи означува и почеток на националните борби за осло...

Култура и туризам

News image

ЕДЕН КАМЕН - ЕДНА ЛИРА, Срцето на Марул е црквата Света Мала Богородица

Во марулскиот синор се познати две цркви и девет населби наречени девети марули. Населбите се на пов...

Фељтон

News image

МАКЕДОНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ, ДРУШТВА И АСОЦИЈАЦИИ ВО САД (35)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.