Досиеа
Среда, 14 Јули 2021 02:00   
Витшје, 3 февруари 1990 година

Писмо од Драган Богдановски испратено до Др. Богоја Андоновски, кој живееше во Швајцарија.

Почитуван докторе, денешните бурни настани на Балканот и специјално во Македонија му наложуваат на секој Македонец кој и најмалку искрено се бори за Македонија да заборави на досегашните караници и да најде братско разбирање...

 

vitsje-1

vitsje-2

 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
Во неврзан муабет

Маноил во разговорите што јас сум ги имал со него, не ја признава Југославија и јавно омаловажува се што е југословенско. Поседува книги со вицеви искажани на рачун на СФРЈ и највисоките функционери на федерацијата, како и за другарот Тито. Овие вицеви пред мене ги има кажувано, а јас еден од нив и ќе го цитирам дословно како Мане мене ми го кажуваше: “Кога другарот Тито во Загорје каде се сретнал со една жена, кога ја прашал мајко знаеш кој сум јас? Таа одговорила дека не го познава. На ова другарот Тито му рекол јас сум тој што ги истера од Југославија фашистите , таа на ова му одговорила, добро синко, но да ги истераш и комунистите ќе свршиш голема работа“.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
Шпиун

РЕПУБЛИЧКИ СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ВНАРЕШНИ РАБОТИ
СЛУЖБА ЗА ДРЖАВНА   БЕЗБЕДНОСТ
ЦЕНТАР НА ГРАД СКОПЈЕ
ГРУПА- VI
********
30.07. 1976
С К 0 П Ј Е

СЛУЖБЕНА БЕЛЕШКАПРЕДМЕТ: Добиени сознанија за активноста на
македонската емиграција во
Западен Берлин СР Германија


На 29.7.1976 обавен е телефонски разговор со  ******** ,кој е на времена работа во Берлин- СР Германија. Предходно  ********  неколкупати се јавувал по телефон но неможел да ме добие.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00   
Снимени разговори од УДБА меѓу Драган Богдановски и Мане Јаковлески- 18 и 19 јануар 1988 г.

1zvon1

Снимени разговори од УДБА меѓу Драган Богдановски и Мане Јаковлески на 18 и 19 јануар 1988 г. во станот на Драган во Скопје, а ни цел месец по пуштањето на Драган од затворот Идризово.

Тема на разговорот беше, Драган да дојде во Берлин и да почне со издавање Македонско списание со илинденски идеали.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2021 10:02   
Референдум за улазак у НАТО

Руководство Македоније треба да организује референдум на којем би се граџани изјаснили дали су за чланство у НАТО или не, изјавио је председник Демократске странке Срба у Македонији Драгиша Милетиќ.

Повеќе...
 
Среда, 09 Јуни 2021 02:00   
ВМРО врска за Југославија

1eksp1

 
Среда, 02 Јуни 2021 02:00   
Да се укине грчко-бугарскиот апартхејд (24.06.1991)

Достоинствени демонстрации на македонците во Берлин. Од демонстрациите е доставена петиција до министерската конференција на КЕБС во Берлин, до дипломатко-конзуларни претставништва, до светските агенции и разни редакции со конкретни барања упатени на адресите од грчката и бугарската влада. - Една од паролите гласеше: „Попов-Самаранс-Лончар дали знаете на која планета се наоѓа Македонија„?

1da12


protest-berlin-1

 

protest-berlin-2

 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Македонската граница треба да биде затворена за Грците- 1971 г.

Stevo_Donevski_1-001Поминаа повеќе од четири години откако националистичкиот и фашистичкиот режим на грчките полковници превзеде власт во Грција, и веднаш потоа, побрза да ја затвори границата на Грција спрема Вардарска македонија...

Западен Берлин во 1971 година

Стево Доневски- Мајка

makedonskata-granica-treba-da-bide-zatvorena-za-grcite

 
Среда, 26 Мај 2021 02:00   
Писмо испратено од Македонец иселеник во Бугарија

88986298 190475859055822 8907108666860109824 n

Писмо испратено од Македонец иселеник во Бугарија до претседателот на национален комитет од Македонската емиграција во Бугарија 1923.

Повеќе...
 
Среда, 19 Мај 2021 02:00   
Драган Богдановски до Јанко Томов (Берлин, 4 јули 1990)

Почитуван брат Јанко,
Твоето опширно и исцрпно писмо од 20 мај за голема жал го добив многу доцна, зошто сиот месец јуни бев на пат по западноевропските земји и во посета на соидејници и соборци.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.