Досиеа
Среда, 12 Април 2023 02:00   
СПЕЦИЈАЛНА ИНФОРМАЦИЈА: Позитивно решено барањето за издавање патна исправа на Драган Богдановски

Деновиве до РСВР - Скопје од страна на Драган Богдановски од Скопје е поднесено писмено барање за издавање патна исправа, со намера да заминел во Норвешка во петнаесетдневна посета кај своите синови.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2023 02:00   
ИК на ВМРО-ДПМНЕ до Мане Јаковлески- 1992

Според понудата за цената на печатењето на наредниот број на „ГЛАС“ еден примерок на списанието за тираж од 3.000 примероци би чинел 350 динари.

 

Od-IK-za-2000-dm-za-pecatenje-na-GLAS

 
Среда, 29 Март 2023 02:00   
Благодарност за машината за пишување

Драг Мане, сумирајќи уште еднаш, дека посетата на Германија придонесе за преформулирање на нашата партија, сакам уште еднаш да се заблагодарам за сето гостопримство.

blagodarnost-za-masinata-pisuvanje

 
Среда, 22 Март 2023 02:00   
Христос воскресе! Велигденско послание 1994 г.

-1_copy_copy_copy_copy_copy_copyПо милоста божја Архиепископот Охридски и Македонски, со Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква, до сето свештенство, преподобното монаштво и верните чеда на Македонската Прабвославна Црква испрати мир до бога, поздравувајќи ги со најрадосниот христијански поздрав...

 

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-2

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-3

Arhiepiskop-Mihail-mir-do-celiot-narod-4

 
Среда, 15 Март 2023 02:00   
Службена белешка 485

Во врска со добиената пратка (писмо и знаме) од Мелбурн - Австралија од Грујовски Јордан во кое покрај пренесувањето на срдечни и братски поздрави со желба за скоро видување меѓудругото и го информира „Рашомон“ дека за него имал прилика да дознае од Панко Станковски...

Повеќе...
 
Среда, 08 Март 2023 02:00   
Удба и македонските патриоти
Македонските патриоти, кои биле чесни и посветени на својата сакана Македонија, со убедувања дека треба да ги исполнат аманетите на Илинденците, да се борат да ги исполнат  нивните цели  Македонија,  да биде самостојна и обединета, биле сметани за најголеми непријатели и биле прогонувани од институциите на матичната татковина.
Повеќе...
 
Среда, 22 Февруари 2023 02:00   
Соопштение од 1992 година против промена на името

Македонската интелегенција, селаните и сите лојални граѓани на Република Македонија, во овој историски миг најенергично треба да и се спротивстават на промената на името на нашата заедничка татковина...

Повеќе...
 
Среда, 15 Февруари 2023 02:00   
Декларација на Конвенцијата за Македонија - 13.09.1995

На Конвенцијата за Македонија одржана на 13 септември 1995 година, вонпарламентарните политички партии и невладини организации од Република Македонија ја обнародуваат следната декларација...

Повеќе...
 
Среда, 08 Февруари 2023 02:00   
Некои од сеќавањата на 3.500 илинденци, непознати или помалку познати учесници во македонската револуционерна борба, се содржани во првиот том на „Илинденските сведоштва“

„През 1902 година, кога големата свест во нас се буди и ниа Македонците сме народ кој ја заслужува својата слобода, бидејќи духот на нашиот измачен народ беше доста висок, се собрахме тајно, почнувајќи да разгледуваме на еден од нашите вопроси за нашиот измачен народ. „СЛОБОДАТА“ - тој збор слобода се разнесе од уста во уста надалеку и нашироко, се започна трескава работа во подготовката и организирањето на востанието, определување денот и саат кога измачениот народ ќе дигне глас со сите средства за извојување на слободата“. Ова е дел од сведоштвото на Никола Богданов, војводата од егејскиот дел на Македонија, кое го има дадено при доставувањето на барањето за добивање пензија како учесник во револуционерната борба.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2023 02:00   
Купување на печатач за печатење на партиското гласило „ГЛАС“

Купувањето на Печатачот кој беше неопходен за печатење на партиското гласило „ГЛАС“ го помогнаа:

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.