Досиеа
Среда, 09 Ноември 2022 02:00   
Белешка-транскрипт, прислушување во станот на Драган Богдановски 19.12.1987

Досие Драган Богдановски
Предмет: „Изворче“

Белешка-транскрипт на УДБА од прислушување во станот кај Драган Богдановски (19.12.1987)

Подготви Звонко Станковски

Повеќе...
 
Среда, 02 Ноември 2022 02:00   
Врски со Израел

Првите 3-4 години од излегувањето на „Македонска нација“ списанието го испраќавме на околу 150...

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2022 02:00   
Формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин

Ви соопштуваме дека на 14 Февруари 1997 година е формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин. Основни цели и задачи на Македонскиот Младински Клуб се...

Повеќе...
 
Среда, 19 Октомври 2022 02:00   
Вистината за Македонија од Веле Алексоски

Најстарата држава во Европа е Македонија. Таа била кралство многу порано од основањето на Атина и Рим. Во Кумранските скроли (Израел) е запишано дека кралот Катан владеел од 814 до 786 година пред Христос.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2022 02:00   
Поткомитетот на Д.О.О.М. за Камбера и Квимбијан:Честитка по повод 11 Октомври

cestit-11-oktomvri-doom-240Поткомитетот на Д.О.О.М. за Камбера и Квимбијан што го носи името на легендарниот солунски атентатор „Павел Шатев“, на сите Македонци и Македонки им го честита празникот 11 Октомври.

Повеќе...
 
Вторник, 11 Октомври 2022 02:00   
Алеп до земјите членки на Европската заедница, Берлин 21.04.1992

Текстот е преведен на германски и испратен до земјите членки на ЕЗ и на ТВ и новински агенции во Бон.

 

apel1

apel2

apel3

 
Среда, 05 Октомври 2022 02:00   
За Маноил можам слободно да речам дека непријателски е расположен спрема СФРЈ

За Манојил можам слободно да речам дека непријателски е расположен спрема СФР.Југославија

Повеќе...
 
Среда, 28 Септември 2022 02:00   
„Слободна Македонија-Ударац емиграције“

„Слободна Македонија-Ударац емиграције“ или „Поробљена Македонија-Ударац Македонске масовне емиграције“?!

Денес Југословенскиот црвен диктатор Тито, заменикот на крал Александар Караѓорѓевиќ се наоѓа пред тркалото на историската вистина и која го тера да признае пред светската јавност, па дури и пред самиот македонски народ дека се наоѓа на самиот крај на брегот...

slobodna-makedonija-1

slobodna-makedonija-2

slobodna-makedonija-3

 
Среда, 21 Септември 2022 02:00   
Мане Јаковлески-Емигрант во Берлин-Службена белешка, 16.10.1978

Мане Јаковлевски емигрант во Берлин, Гојко Јаковлевски емигрант во Берлин, Стојан Ковачев од Струмица, на привремена работа во Париз...

Повеќе...
 
Среда, 14 Септември 2022 02:00   
Проглас за формирање на ВМРО-ДПМНЕ: 1990 г.

grb-vmro-dpmne-1990ВМРО-ДПМНЕ ќе работи за национално и територијално обединување на распарчениот македонски народ во самостојна национална држава во рамките на обединета Европа, во која македонската нација може единствено да ги оствари своите права во целосна демократија и да си обезбеди забрзан и сеопшт стопански напредок, што секогаш била благородна цел на сите македонски патриоти кои се бореле и умирале за една слободна и независна Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.