Актуелно
Четврток, 03 Јуни 2021 11:15    PDF Печати Е-пошта
Св. Цар Константин и царица Елена

konstantin-i-elena

Првиот римски император што го признал христијанството.

Повеќе...
 
Четврток, 03 Јуни 2021 10:38    PDF Печати Е-пошта
4 години власт на Заев, 4 години украден живот, Доста е!

2a 2

Дали избеганиот пријател на Заеви, Чифлигароски од „СВ Инвест“ должи кон државата 2,5 милиони евра даноци?

Повеќе...
 
Среда, 02 Јуни 2021 22:08    PDF Печати Е-пошта
До кога локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Дарко Блажески ќе останат глуви на барањата на локалното население

19597

До кога локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Дарко Блажески ќе останат глуви на барањата на локалното население што живее во подшарпланинските села и од кои впрочем има добиено доверба?

Повеќе...
 
Среда, 02 Јуни 2021 11:35    PDF Печати Е-пошта
Кодот на Кирил и Методиј
 
Глаголицата и француските кралеви
 
Повеќе...
 
Среда, 02 Јуни 2021 10:15    PDF Печати Е-пошта
Ќе се најде ли маж во МВР што ќе го повика Вице Заев на распит?

1S123

Дали газдата на пропаднатата „СВ Инвест“, поврзуван со Вице Заев е избеган во САД? Се погласни се информациите дека газдата на пропаднатата „СВ Инвест“, кој се поврзува со Вице Заев е избеган во САД.

Газдата на „СВ Инвест“ Стојан Чифлигароски според документите кои ги доставија до ВМРО-ДПМНЕ свиркачи од врвот на СДСМ е лицето за кое е вршен притисок врз сопствениците на „Рубитон“ да ја отстапат работата во РЕК Битола или ако не сакаат да платат 250.000 евра во кеш на Вице.

Јавноста уште нема информации каква е поврзаноста на газдата на „СВ Инвест“ и Вице Заев? Но и зошто Вице нема дадено исказ во ЈО?

Од документите се гледа дека целиот државен апарат е ставен во функција на Заеви.

Цел лист од пријавата која МВР првично ја составила недостасува, а ЈО молчи. Го нема Вице, ги нема струмичаните на Заеви.

Ќе се најде ли маж во МВР што ќе го повика Вице Заев на распит?

Веќе се повеќе луѓе од врвот на СДСМ се одважуваат против струмичката криминална екипа на Заеви.

Четири години Заеви ја уништуваат Македонија. Четири години власт на Заев, четири години украден живот. Доста е!

 
Вторник, 01 Јуни 2021 11:47    PDF Печати Е-пошта
Заев да не бега и да прифати дебата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски

2a 2

ВМРО-ДПМНЕ : Заев да не бега и да прифати дебата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски за тоа што преговара со Бугарија далеку од очите на јавноста

Повеќе...
 
Вторник, 01 Јуни 2021 09:29    PDF Печати Е-пошта
Србија гради клинички за 125 милиони евра, за ист таков Заев и Филипче сакаат да „стопат" пола милијарда евра, 400 милиони евра во џеб

2a 2

Најкорумпираната влада во Европа, предводена од Зоран Заев и неговиот министер за здравство, Венко Филипче сакаат да градат клинички центар што ќе чини повеќе од половина милијарда евра.

Повеќе...
 
Вторник, 01 Јуни 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПРОГЛАС за формирање на ВМРО-ДПМНЕ-1990 г.

proglas-za-formiranje-na-vmro-180И се обраќаме на македонската јавност, на сите македонски патриоти и демократи, како внатре во распарчената и поделена татковина, така и ширум емиграцијата

proglas-za-formiranje-na-vmro-1

proglas-za-formiranje-na-vmro-2

proglas-za-formiranje-na-vmro-3

 
Понеделник, 31 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Драган Богдановски Умира на 31.05.1998 година во Копенхаген, Данска

Dragan Bogdanovski 1

Правдата и заслугите за одредени личности во Македонската историја секогаш каснат, така и за покојниот Драган Богдановски за кого многу малку се знае во нашата јавност, и покрај тоа што тој беше еден од најпознатите македонски политички емигранти по 1945год.
Драган Богдановски, е роден во 1929 година во с.Клечовце, Кумановско, потекнува од фамилија со патриотски корени (дедото на Драган е илинденец-комита во четата на Атанас Бабата).

Повеќе...
 
Понеделник, 31 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Драган Богдановски - политичкиот емигрант во Европа

dragan-bogdanovski-1-1-180Драган Богдановски беше еден од најпознатите македонски политички емигранти. Тој беше човек со извонредно богата биографија, непоколеблив борец за остварување на македонските илинденски (Гоцеви) идеали, односно идеи за ослободување и обединување на сите делови од етничка Македонија. Богдановски 30 години се наоѓаше во челните редови на патриотски настроената македонска емиграција. Драган беше еден од најпознатите македонски политички емигранти по 1945 година. Тој беше иселеникот најмногу следен од УДБ-а, а во 1977 година киднапиран од Франција и тајно доведен во Македонија. На судскиот процес зад затворени врати беше осуден на 13-годишна робија

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.