Актуелно
Среда, 14 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Коњаницата СВ ЈОВАН БИГОРСКИ ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ по дванаесети пат ќе учествува на 10 дена КРУШЕВСКА РЕПУБЛИКА

1.gvКоњаницата на Здружението на граѓани Бигорски Манастир патот на Црешовото Топче во периодот од 26.07.2021 до 02.08.2021 г. организира Илинденски марш тргнувајќи од с. Зубовце-с.Тумчевиште, Гостивар до Манастирот Св. Јован Бигорски, Јанче, Галичник, планина Бистра, Кичево, Врањештица, Цер на пат за Крушево, како манифестација која веќе 12 години традиционално се одржува секоја година во чест на националниот и државен празник Илинден на 2 август.

Оваа година за прв пат петмина битолчани, од кои три машки и две девојчиња ќе ја предводат Битолската коњаница која ќе биде дел од традиционалниот коњички марш по повод македонскиот национален празник Илинден.

Повеќе...
 
Сабота, 10 Јули 2021 09:43    PDF Печати Е-пошта
КРИМИНАЛИТЕ ВО ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ

1Djordji Ilievski 

ЃОРЃИ  ИЛИЕВСКИ-Виш просветен инспектор

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Тајане (Иванден)

tajane

Тајане (Иванден)

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
22 ГОДИНИ ОД УПОКОЈУВАЊЕТО НА АРХИЕПИСКОПОТ Г.Г. МИХАИЛ

1mih12

Четвртиот поглавар на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Михаил  почина на 6 јули 1999 година во Скопје. Погребан е во црквата „Свети Наум Охридски“ во Радишани, а за негов наследник на тронот е избран архиепископот охридски и македонски господин господин Стефан 

Повеќе...
 
Вторник, 06 Јули 2021 22:30    PDF Печати Е-пошта
СКАНДАЛ: Економскиот факултет во Прилеп го исфрла предметот Статистика како незадолжителен

 Пишува: Ѓорѓи Илиевски (Виш просветен инспектор)
Повеќе...
 
Вторник, 06 Јули 2021 16:08    PDF Печати Е-пошта
За Илинден и Битола ќе има своја коњаница, ќе се приклучат и две девојки

1164

Петмина битолчани, од кои три машки и две девојчиња годинава ќе ја предводат Битолската коњаница која ќе биде дел од традиционалниот коњички марш по повод македонскиот национален празник Илинден.

Повеќе...
 
Вторник, 06 Јули 2021 10:35    PDF Печати Е-пошта
Време е Македонија да престане со лошата пазарџиска дипломатија

2a 2Резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ се црвените линии со кој се штити идентитетот

Повеќе...
 
Понеделник, 05 Јули 2021 22:53    PDF Печати Е-пошта
Мизрахи: Како што се знае дека се копаат улици пред избори, така се знае дека Заев менува став

1b231

„Сметам дека досега не е невообичаено и нема да биде шокиран народ доколку премиерот оди на картата „реков па порекнав“ или „не мислев така“, па дури и да не дава објаснување туку само да го менува мислењето, некогаш тоа менување на мислење на ставови се случува во периодот од два часа, некогаш два дена, некогаш две недели. Меѓутоа тоа е еден континиуум што се наметна, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи за „Што не е јасно“ на Алфа.

Повеќе...
 
Понеделник, 05 Јули 2021 21:57    PDF Печати Е-пошта
Милошоски: Резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ претставува заштита на македонскиот идентитет и македонската посебност

5 07 20213

Денес од Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски кој го искажа ставот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на поднесената Резолуција до пратениците во Собранието.

Повеќе...
 
Понеделник, 05 Јули 2021 09:59    PDF Печати Е-пошта
Власта да ја стави Македонија пред својот криминал и парите

2a 2Резолуцијата е ретка можност партиите са се обединат околу државните интереси, а власта да ја стави Македонија пред својот криминал и парите

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.