Актуелно
Вторник, 04 Мај 2021 02:33    PDF Печати Е-пошта
БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

51732477 303

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденскиот период отворено ја напаѓале македонската национална дејност на  легендата на македонската револуционерна борба Гоце Делчев. Да потсетиме на неговата изјава:

            „Оној што сака да работи за присоединување на Македонија кон Бугарија, Грција или Србија,  тој може да биде добар Бугарин, добар Грк, или добар Србин, но не и добар Македонец“.

Повеќе...
 
Вторник, 04 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Гоце Делчев

 

 

14569

Ѓеорги (Гоце) Делчев е роден на 23 јануари (4 февруари, нов стил), 1872 во Кукуш, Егејска Македонија, како прво машко дете, на бројната и угледна фамилија Делчеви. Неговите родители биле добро ситуирани и едно од најстарите семејства во Кукуш. Татко му Никола Делчев бил кукушанец, а мајка му Султана Нурџиева потекнува од блиското село Мурарци. Како плод на овој брак се родиле десет деца - шест ќерки и четири сина. (Тинка, Руша, Цоца, Гоце, Тина, Лика (Велика), Еленка, Мицо, Милан и Христо).

Повеќе...
 
Вторник, 04 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Гоце (Георги) Николов Делчев

goce-delcev-180Гоце Делчев е роден во Кукуш на 23 јануари 1872 год. Основното образование го завршил во родниот град, а гимназијалното во Солунската машка гимназија. Во пролетта 1892 година стапил во Военото училиште во Софија. Оттаму е исклучен на 16 септември 1894 г. и есента истата година е назначен од егзархијата за учител во Ново Село - Штип, каде што работи две години и целосно му се посветува на револуционерната дејност. Преместен е во Банско, но, подозрив од властите, принуден е да го напушти учителствувањето и да стане нелегален апостол.

Повеќе...
 
Понеделник, 03 Мај 2021 22:42    PDF Печати Е-пошта
Христијан Мицкоски : Господине Петре Шилегов рацете Ви се во медот

1Hristijan Micko

Христијан Мицкоски : Господине Петре Шилегов рацете Ви се во медот

Повеќе...
 
Понеделник, 03 Мај 2021 07:35    PDF Печати Е-пошта
Како Русите и Македонците го одбележуваат Велигден

easter top-180По 40-дневните пости за православните христијани во Русија и во Македонија, стигнува најголемиот празник – Велигден. „Руска реч“ ви ги открива деталите за прославата на овој празник во руската и во македонската средина.

Повеќе...
 
Недела, 02 Мај 2021 07:16    PDF Печати Е-пошта
ВЕЛИГДЕНСКО ПРАЗНУВАЊЕ ЗА ВОСКРЕСНУВАЊЕТО НА ИСУС ХРИСТОС

1eru2

Се смета дека Ерусалим како дом на три религии, несомнено е многу блиску до небото, бидејќи токму таму човек може да биде сведок на сопственото духовно издигнување, да најде мир и да се доближи до Бога да биде поттикнат да ги почитува и туѓите религии, зошто верувањето во Бога е исто и за Евреите, и за христијаните и за муслиманите.

Повеќе...
 
Недела, 02 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Воскресение Христово (Велигден)

Voskresenie-180Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век. Тој е суштината на Христијанството, потврда и на самата вера зашто како што рекол Свети Апостол Павле: „Ако Христос не воскреснеше празна ќе беше и нашата вера“. Затоа на Велигден пееме: „Христос воскресна од мртвите,/ со смртта, смртта ја победи,/ и на оние што се во гробовите/ живот им дарува“.

Повеќе...
 
Сабота, 01 Мај 2021 09:17    PDF Печати Е-пошта
Честит меѓународен ден на трудот!

18115655

Професии од цел свет обединете се...

Повеќе...
 
Сабота, 01 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Велика сабота - исчекување на благодатта на Неговото Воскресение

Hristosvoskrese-240Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика сабота е исполнета со исчекување на благодатта на Неговото Воскресение.

Повеќе...
 
Петок, 30 Април 2021 21:51    PDF Печати Е-пошта
Семакедонскиот протест – мелем за народот, страв за власта


Во неделата, на 25 април, ден Цветници, ден со длабока симболика за сите верујушти во божјото, во традиционалното, во моралното, во Скопје се одржа семакедонски протест за демократија, за слобода на неправедно осудените уставобранители, за слобода на окупираните институции и окупираната држава.
 
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Александар Пандов : На 9 мај во 12 часот во Македонскиот град Херој, градот Прилеп, во ,,Паркот на Ревулуцијата”

  Браќа и сестри, во чест на 9—Мај ,,Денот на победата над фашизмот”, а во организација и во...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.