Актуелно
Недела, 20 Јуни 2021 02:16    PDF Печати Е-пошта
ОМД за извршната наредба на Бајден и 3-годишнината од Договорот од Преспа

1zaj123

Денес, 17-ти јуни, се одбележува 3-годишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа, договор кој огромното мнозинство на Македонци во целиот свет смета дека им е наметнат на противзаконски па дури и измамнички начин. Обединетата македонска дијаспора (ОМД), како водечки глас на Македонците во странство, повторувајќи го своето недвосмислено спротивставување на „Договорот од Преспа,“ќе продолжи да ѝ се обраќа на татковината како Република Македонија – со името определено од огромното мнозинство од нејзините граѓани и дијаспората на референдумот во 1991 година.

Повеќе...
 
Петок, 18 Јуни 2021 15:41    PDF Печати Е-пошта
Лефков:Ако Заев понудил предлог македонскиот и бугарскиот јазик да се сметаат за исти јазици, тогаш тоа е национално предавство и негирање на македонскиот идентитет

1Lefkov1

Одговор на новинарско прашање на Миле Лефков, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

Повеќе...
 
Четврток, 17 Јуни 2021 23:39    PDF Печати Е-пошта
Александар Пандов : Патетично звучи лажењето на Заев од сликата со авионот пред три години

1zaev avion

Од сликата во авионот пред три години, до денешните изјави за некаква можност, патетични се веќе лагите на Заев

Повеќе...
 
Четврток, 17 Јуни 2021 18:51    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Се додека имаме криминалци во политиката не можеме да одиме напред

1Mi

Се додека имаме криминалци во политиката не можеме да одиме напред, поради тоа луѓето се разочаруваат и си заминуваат од државата

Повеќе...
 
Четврток, 17 Јуни 2021 18:29    PDF Печати Е-пошта
Боби Темелков : Блокирање на регионалните патишта низ Македонија
1Bobi Temelkov
 
Боби Темелков : Блокирање на регионалните патишта низ Македонија
 
Повеќе...
 
Четврток, 17 Јуни 2021 17:46    PDF Печати Е-пошта
Ѓорѓи Илиевски : ЈАНИЧАРУ ТОПАЛОВ

14ilies

Во повеќе наврати Кирил Топалов, инаку член на мешовитата експертска мултиципиланарна   комисија   за   историски   и   образовни   прашања   меѓу   Р.Македонија и Р. Бугарија , во бугарските медиуми (кои често се пренесуваат и кај нас) дава    изјави од  типот:  „низ срцата на една  третина од бугарското население   тече   крвта   на   оние   Бугари   што   гинеле   за   слобода   на   Македонија, поради што нивните потомци никогаш нема да прифатат дека нивните дедовци не зборувале бугарски јазик и не ги дале своите животи со јасна бугарска свест“.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2021 01:00    PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!
17.06.1990 a
 
ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)
 
Повеќе...
 
Вторник, 15 Јуни 2021 09:56    PDF Печати Е-пошта
Од 1 јануари до денес дизелот поскапе 7.5 денари, а за неколку дена Заев трајно ќе го зголеми за дополнителни 4 денари

1gorivo

4 години Заев, 4 години украден живот. Доста е!

Повеќе...
 
Вторник, 15 Јуни 2021 08:33    PDF Печати Е-пошта
Дванаесет години коњаница “Бигорски Манастир–Патот на Црешовото Топче“- 2021 г.
1rasge

Во спомен на храбрите Илинденци, коњаницата “Бигорски Манастир-Патот на Црешовото Топче“ 2021 година по дванаесети пат го организира традиционалниот коњички марш.

Повеќе...
 
Понеделник, 14 Јуни 2021 09:25    PDF Печати Е-пошта
Кои се основачите на ВМРО-ДПМНЕ ?

1mane 12 Мане Јаковлески -

Кога се знае вистината и кога се почитуваат вистинските личности и вредности, сè си има свој вистински тек.
Во последно време излезе од контрола докажувањето, кој е „највистинскиот“ основач на ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За локалните избори – и по нив

Како се наближуваат локалните избори и влегуваме во нивната претпоследна фаза, пред са...

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.