Среда, 26 Јули 2023    PDF Печати Е-пошта
СКОПЈЕ-1963-ТА - 5-17–ЧАСOT

1sjko

                                                   СКОПЈЕ-1963-ТА - 5-17–ЧАСOT

На дваесет и шести седми                 

Хиљада деветсто шеесет и трета,      

Градот убав крај вардар                    

Го задеси природна штета.

                

Во раното летно утро                         

Земјата се бесно затресе,                   

А,тој силен земјотрес                         

Хиљдници животи однесе. 

               

Таа утринска жална музика                

Немаше крај да доврши,                    

На тие не должни души                      

Животите им  ги заврши.

                    

Тие животи не беа должни                 

Однесе тој цвеќиња росни,                 

Ни остана вечна тага на сите              

За ранетите и за покојните. 

               

Јас се пробудив тоа утро                                                                 

Во нашиот разурнат дом,

До мене полу мртво лежеше

Моето сакано братче Том.

 

Јас ве будев тоа утро родители

Никој од вас не стана,

Што да му дам на братчето мое

Дали млеко или друга храна.

 

Не можев више да плачам

Само со зборови се колнев Мами,

Зошто судбината само вас ве зеде

А, братчето и јас, останавме сами

Вашето вечно место родители.

 

Ќе биде и наш тажен дом,

Лесна ви земја,Тато и Мамо

Со мене ќе расте братчето Том.

 

Напишана во Ниш

27–07-1963-год

Гроздан  Јовановски                                                                 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.