Четврток, 01 Јули 2010    PDF Печати Е-пошта
По 17-годишна пауза обновена Вардарската регата Гемиџии
По 17 години пауза од денеска до 4 јули по Вардар од Велес до Гевгелија ќе се одвива 11 Вардарска регата, што ја организира Општина Велес, преку Сојузот на спортови на градот.
Регатата стартува утрово пред споменикот на Гемиџииите во Велес. Вардарската регатата се одвива со пет големи чамци, еден маестрал, пет кану и една гемија или дрвен сплав во спомен на Гемиџиите или Солунските атентатори во чија чест се одржува Вардарска регата.
vardarska-regata-gemidzii
Регатата ќе плови четири дена и во тој период учесниците три пати ќе логоруваат во шатори и тоа во Стоби, Демир Капија и Марвинци. Регатата свечено ќе биде затворена во недела во 12 часот во Гевгелија.

На Вардарската регатата има околу 70 учесници, кајакари од четирите кајакарските- кану клубови од Велес, „Вила Зора‘‘, „Бабуна‘‘„Вардар‘‘ и „Гемиџии 2008‘‘, како и претставници на Црвениот крст, АРМ, МВР и Дирекцијата за заштита и спасување.
 

На прво место

News image

Македонија – Голи Оток за Македонците

Тешко се движи проколнатиот “Пунат” кон крајната дестинација Голи Оток. Тажното брчење на ...

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (9) 14 станица е посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб

Црквата на Светиот гроб- Гробот на Христа Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е...

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.