Среда, 11 Октомври 2023   
Писмо од Драган Богдановски до Мане Јаковлески - 25.11.1996

Малме, 25.11.1996 г.

dragan-1_copyДраги Мане,

Пред се, извиниме што толку доцна реагирам на твојата кратка белешка. Причината за тоа е што јас на 1 октомври се преселив од Кевлинге во Малме па затоа твојата белешка ја добив дури минатата недела. И бидејки телефон немам, сум принуден да ти се јавам со ова писмо. Телефон во новиот стан ќе воведам дури од нова година.

Се надевам драги Мане, дека си добар со здравјето како и твоето уважувано семејство. Малиот Самоил сигурно е сега голем војвода.

Иако односите меѓу нас двајцата се сведоа на нула, верувајми брате Мане дека секогаш те имам ценето како чесен и голем македонски патриот. Таков за мене ќе останеш за века. Многу поздрав на брат ти Гоцета, на Данка и на сите кои ме знаат.

Мане, Стево мајката ми е потребен, односно неговата адреса, зошто сум му должен 160.- ДМ, а незнам кај да му ги испратам. Испрати ми ја те молам новата адреса ако ја знаеш.

Можеби за нова година ќе заминам за Македонија, па ќе гледам да минам низ Берлин, тогаш можеби ќе се видиме.

Со братски поздрав
Драган Богдановски

Pismo-od-Dragan-Bogdanoski-do-Mane-25.11

Pismo-od-Dragan-Bogdanoski-do-Mane-25.11.1996-2

Pismo-od-Dragan-Bogdanoski-do-Mane-25.11.1996-3

 

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.