Досиеа
Среда, 02 Февруари 2011 17:44   
Тужба на весникот „Вечер“

Дневниот весник „Вечер“ на 18 декември 1991 година го објави на својата втора страница текстот под наслов „Министерска молба како налог“

Повеќе...
 
Среда, 02 Февруари 2011 17:38   
Донација на компјутери за ВМРО-ДПМНЕ од Божин Манчев

Јас доле потпишаниот г. Божин Манчев изјавувам дека моите компјутери од кои 3 макинтош класик 2 и 1 макинтош со поголем екран...

Повеќе...
 
Среда, 26 Јануари 2011 04:20   
Полномоштво

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ има чест да го ополномошти г.Маноил Јаковлески за свој претставник во официјалните контакти.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јануари 2011 04:10   
Барање до Собранието на РМ - 07.05.1991

Се поддржува барањето на народот на Македонија да се повлечат сите војници кои се на отслужување на воениот рок во ЈНА надвор од Македонија...

Повеќе...
 
Среда, 26 Јануари 2011 04:05   
Љубе Бошкоски до Мане Јаковлески - април 1994

Господине претседателе, мојата желба, а пред се партиска обврска да како секретар и Ваш близок соработник, бидам присутен на закажаниот состанок на 24.04.1994 година.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јануари 2011 04:00   
Обвинителен акт

По повод обвиненијата против лицата: Трајко Костов Попов, Борислав Петров Градишки и др. кои одговараат по законот за кривичните дела против народот и државата, Јавниот обвинител за град Скопје на основаније спроведената истрага и доказите во делото...

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 04:10   
Драган Богдановски до Мане Јаковлески - 27.11.1991

Драги Мане, жал ми е што морам да ти соопштам една лоша вести. Излезе дека ***** бил човек на бугароманската ванчомихајловистичка организација МПО, која го донесе во Канада.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 04:05   
Писмо: Драган Богдановски до Мане Јаковлески

Мане здраво, те молам испрати ни ги по телефакс документите од советувањето, освен оној што го испрати до ЦК на ВМРО во Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 04:00   
Мане Јаковлески до Драган Богдановски - 27.11.1991

Во овие судбоносни денови за нашата Македонија, оваа вест што ми ја испрати за ******* кај мене предизвика голема вознемиреност, не повеќе што ***** работел за врховистичката организација, туку повеќе што Г-н Претседател Љубчо Геотргиевски бил жртва на сето тоа.

Повеќе...
 
Четврток, 30 Декември 2010 04:05   
Службена белешка 27.02.1978

Во разговор со ******* во Западен Берлин и платен партиски функционер во полномоштвото, изнесе следното:

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.