Среда, 25 Октомври 2023   
25. ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ НА МАКЕДОНСКОТО РАДИО „ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА“ ОД ТОРОНТО

1rade

Јубилејот 25 години на македонското патриотско радио Обединета Македонија од Торонто, Канада, основано од уредниците Драгица и Мицко Димовски е омилен медиум за Македонците од етничка Македонија во мултикултурна Канада. Тоа е формирано во  1998 година и се емитува секоја сабота од 9-10 часот наутро на 1430 АМ на мултикултурната Радио станицата СНКТ. РадиотоОбединета Македонија е добитник на  Повелбата на Република Македонијакое се доделува зауспех на разни поединци, здруженија, организации и институции. 

Канада се смета за светски пример на мултикултурно општество. Таа е прва земја во светот која официјално го призна мултикултурното шаренило и ја продолжува континуираната, значајна и доследна недискриминациска политика. Со тоа, мултикултурата на заедништво, почит и љубов кон Канада се прогласи за политика на власта на Канада, каде што секој староседелец или новодојденец како Канаѓанин има право на слобода на свеста, верата, мислата, изразувањето, мирното собирање и развој во сопствената култура, пропагирање и применување на сопствената религија и употребата на мајчиниот јазик пренесуван преку безброј генерации.

Често се вели дека Канада е „ветената земја” за Македонците, особено од егејскиот дел на Македонија, кои во Канада ги уживаат сите човекови права. Додека во своите родени земји Грција (Елада) и Бугарија се еден вид туѓинци: немаат свои училишта, ни цркви; им се оспорува на­цио­налниот идентитет; врз нив се врши аси­ми­ла­ција, денационализација и систематско ис­тре­бу­ва­ње. Затоа, со право и со гордост Ма­ке­дон­ците во Канада ја пеат химната „О, Ка­нада…”

Така, македонските информативни гласила во Канада се од посебен интерес и имаат повеќекратно значење и улога во севкупното живеење на Македонците од етничка Македонија во новата средина. Нивната историја и развоен пат се бурни и многу интересни од новинарски, информативен, музички, национален и друг карактер.

Инаку, радио часовите на Македонците во Канада, со мали исклучоци, главно се изведуваат аматерски, во комерцијални цели и се скромно организирани, но со силен ентузијазам и љубов кон македонската пена и оро и кон Македонија. Тоа е од потребата македонските доселеници од сите делови на Македонија да слушнат и да разберат за состојбите, пред се’ во новата средина и поширо од “стариот крај” - од дедовското огниште во Македонија.

Треба да се одбележи дека информативните гласила носат длабока порака: го јакнат патриотскиот дух, успеваат да го зачуваат националниот идентитет, јазикот, културата, духовното наследство и, над се’, богатите музички и фолклорни постигнувања на македонскиот народ. Од музички аспект, пак, радио часови во македонската дијаспора, носат исклучиво македонски карактер.

1rade2

Драгица и Мицко Димовски

Еден од значајните и слушаните македонските радио часови во Канада е, секако, Македонското патриотско радио „Обединета Македонија“ од Торонто. Тоа е едно од неколкуте радио часови во ова канадска петропола, кај кое доаѓаат до израз, пред се’ и над се’, националните белези на македонскиот народ од етничка Македонија.

Македонското патриотско радио „Обединета Македонија”  ја започна својата информативна дејност уште во 1998 година, со своја аматерска програма и скромни финансиски можности. Водитети и уредници се брачниот пар Драгица и Мицко Димовски, кои водат потекло од битолскиот крај. По смртта на Мицко Димовски, радиото го води неговата сопруга Драгица Димовска. Радиото се емитува секоја сабота од 9-10 часот наутро на 1430 АМ на Радио станицата СНКТ, а повторно емисиите се емитуваат на интернет на Етничкото радио за слушателите дури во Ванкувер и Калгари, во западниот дел на Канада. Затоа радиото „Обединета Македонија“ е добитник на  Повелбата на Република Македонија кое се доделува за успех на разни поединци, здруженија, организации и институции. 

Македонското патриотско радио „Обединета Македонија”  во изминатите 25 години стана посериозен гласник и едно од водечките македонски информатори во демократска и мултикултурна Канада. Меѓу другото, во изминатите  година организира традиционални игранки, со настап на македонски естрадни уметници и со учество на фолклорни групи. Тоа е спонзориран од македонски компании, Македонската православна црква “Свети Климент Охридски” и други македонски православни цркви, како и поединци, меѓу кои главен спонсор е, секако, почитуваната д-р. Елизабета Димовска.

Програмите на овој значаен и по многу нешта карактеристичен македонски радио час со единствено име во дијаспората како “Обединета Македонија”  се разновидни и интересни за слушателите. На програмите се застапени, вести од Република Македонија, настани од македонската заедница во Торонто и пошироко, потоа соопштенија, поздрави и честитки и голем број музички програми со убави македонски песни и музика од сите делови на Македонија.

Драгица Димовски е душата на овој македонски радио час. Таа е позната и призната Македонка во македонската заедница во Канада. Драгица е многу активен член на Македонската православна црква “Свети Климнет Охридски” и особено на Литературното друштво “Браќа Миладиновци”. Таа е активна во Литературното дртуштво уште од неговото формирањето во 1987 година, а била повеќе пати претседател и потпретседател. Исто така, таа е активна и во Пензионерското друштво.

Една од активностите на Македонското патриотско радио “Обединета Македонија” е организирањето на годишната игранка. Имено, на 21 октоври 2023 година, во салата на Македонската православна црква “Св. Климент Охридски” во Торонто, се одржа 25-та традиционалната игранка. На оваа пријатна македонска вечер на која беа присатни бројни гости, ги забавуваше Бендот на Соња и Оливер и специјалните гости Кире и Валентина Враговски. Вечерта помина во пријатна атмосфера со поздравување, пред се’ од домаќинот Драгица Димовски., а потоа од одреден број гости, меѓу кои најзаслужните добија благодарници.

Забавата за 25 годишнината на Македонското патриотско радио “Обединета Македонија” траеше до доцна во ноќта, кога македонските ора и патриотските песните беа еден вид причина за големото другарување на Македонците од Торонто.

Пишува: СЛАВЕ КАТИН

 

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.