Среда, 21 Февруари 2024   
Во Сиднеј по повод наградниот конкурс за Прличева награда за 2023 година

1gd1

ОБЈАВЕНА ОДЛУКАТА НА ЖИРИ КОМИСИЈАТА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ ПРЛИЧЕВА НАГРАДА

За минатогодишниот награден конкурс за Прличева награда што Литературното друштво „Григор Прличев“ традиционално го организира за последните 46 години, пристигнаа 39 дела. Жири комисијата составена од Мери Петковска (претседател), Славица Ристеска и Дијана Јовчевска, одлучија да им доделат награди на следните творби:

Поезија за возрасни

1-ва награда: Песна за Битола - Шифра: нема (Ристо Галевски од Сиднеј)

2-ра награда: Споменик на љубовта - Шифра:нема (Наум Трајчески од Квинбијан)

3-та награда: Туѓина ќе одам - Шифра:Мајкаша (Наум Трајчески од Квинбијан)

Поезија за деца

1-ва награда: Лакомост - Шифра:Радосно внуче (Гроздан Јовановски од Љукастел)

2-ра награда: Желба - Шифра: Сон (Гордана Димовска од Мелбурн)

3-та награда: Пресликување на годините – Шифра: Зима (Оливера Јовановска од Мелбурн)

Раскази за возрасни

1-ва награда: Баба Илина - Шифра:Декември (Гордана Димовска од Мелбурн)

2-ра награда: Мајка - Шифра:МЕНДУС-34 (Џорџ Гроздановски од Сиднеј)

3-та награда: Ноќва мислам на него - Шифра:Кралица без кралство (Оливера Јовановска од Мелбурн)

Раскази за деца

1-ва награда: Грижа - Шифра:Радост (Гордана Димовска од Мелбурн)

2-ра награда: Мразулци на балконите - Шифра: Душата не старее (Оливера Јовановска од Мелбурн)

3-та награда: Уплав - Шифра:уплав (Љубица Поповска од Мелбурн)

Прво наградена песна за возрасни:

 

ПЕСНА ЗА БИТОЛА

Битола изградена на Пелистерска падина,

по Драгорска речна долина,

покрај вишна Баба Планина

и на Пелагониска широка рамнина.

Битола потомка на Хераклеја,

на градот на Царевите

и војските на фалангите

што ги чуваа границите

на државата на Македонците.

Битола град на конзулите,

на дамите и дипломатите

кои се возат по калдрмите,

со коњи во пајтоните

право кон кафеаните.

Битола, град на цркви и верници,

на војводи, комити и партизани,

кои што храбро се бореле -

но на слободата не ѝ се израдувале.

Битола град на уметници,

на артисти, фотографи и пејачи,

на вода фолклор и ладовина,

на младост љубов и убавина.

Битола, град кој лаже и повикува

на Широк Сокак за да се видиме,

топли  бакнежи да размениме

и во прегратки вечно да останеме.

Ристо Галевски

Прво наградена песна за деца:

 

ЛАКОМОСТ

Ти дедо и моја дедовина

Тага моја како планина

Дали треба да заминам

Во далечна туѓина.

Те гледам грутко и чезнам

А во душа тага сеам

Јас не сакам во туѓина

Таму испустен да живеам.

Овде сакам како славеј

Во гора да пеам

Јас не сакам во туѓина

Таму осамен да живеам.

Овде ми е најубаво

Срце мое весело и смело

Овде ми е мило се

Сакам да живеам на село.

Не лакомам дедо мој

За големи пари

Мојот млад живот

За родната грутка жали.

Дали ти ме разбра дедо

Дали грешам или е така

Внимателно ме ислуша дедо

Сведна глава и се расплака.

Гроздан Јовановски

 

На прво место

News image

Пендаровски во суштина е кукавица

Мицкоски: Додека Стево се прави Мајка Тереза му стигна одговор од американската Фридом хаус која г...

Историја

News image

Трлиски инцидент

По Првата светска војна, соочени со фактот дека големите сили ја санкционираа поделбата на Македониј...

Иселеници

News image

Волф Ошлис: МАКЕДОНИЈА

ЕНЦИКЛОПЕДИСКИ ПРИЛОГ ЗА МАКЕДОНИЈА

Култура и туризам

News image

Археологија на македонскиот дух

Марија Емилија Кукубајска

Фељтон

News image

ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО САД И ВО КАНАДА – (ДЕЛ I) (27)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.