Среда, 10 Јули 2024   
Дијаспората и Македонскиот народ никогаш не ги сакале Цариградската Патријаршија и Вартоломеј

1Dzepovski1 copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Александар Џеповски:  Дијаспората и Македонскиот народ никогаш не ги сакале Цариградската Патријаршија и Вартоломеј

Сите Македонски интелектуалци, комити, војводи и влијателни патриоти никогаш не дале подршка или  голема  " љубов " кон овие фанариоти и нивната институција.

ОДМА ДА СЕ РАЗБЕРЕМЕ ДЕКА ИСУС НЕ ДАЛ БЛАГОСЛОВ ЗА БИЛО КАКВА ПАТРИЈАРШИЈА И ТОА БАШ ВО ЦАРИГРАД.

Цариградската Патријаршија била тројански коњ на Султаните да ги манипулираат Христијаните православни и да ги спроведуваат наредбите на Ротшилдови со кои заедно ги делеле сите пленови и бизнисот со оружје и геноцидот врз православните. Со создавањето на Грција во 1831, Цариградската патријаршија  е во сужба на ѓаволот  и до ден денес.

Вартоломеј како и сите предходни поглавари ако не добиваат арач или данок колку што бараат од  Грците или доколку грчката црква одбива да плаќа, тогаш секој поглавар прети дека Македонија ќе си го земе назад Егеј и воедно вистината ќе излезе на виделина ... а богами тоа не е мала работа.

Убаво потенцираше Блаже Конески дека името ни е преголемо и ќе имаме големи проблеми.

Дури и врапчињата знаат колку пати Македонија е спомната во Библијата а ниту една буква од Грција, Бугарија, Албанија, Германија, Франција, Англија и се така по список.

Цариград беше на цена во времето на Јустинијан или Вистинијан по Македонски кој ја изгради Света Софија и се така до окупацијата на Отоманите во 14 век. После тоа потоп и затоа Цариградската Патријаршија со поглаварите не се на цена и почит специјално кај Македонците.

ГОСПОД ПОСТОЕЛ И ЌЕ ПОСТОИ БЕЗ ПАТРИЈАРШИИ И ПОГЛАВАРИ  ( ЦАРИГРАДСКИ ) СПЕЦИЈАЛНО БЕЗ ОНИЕ КОИ СЕЛЕКТИРААТ И ПРАВАТ ПОЛИТИКИ И ГЕНОЦИДИ ВРЗ ПРАВОСЛАВНИТЕ А ТОА СЕ МАКЕДОНЦИТЕ. ЗАТОА МАКЕДОНЦИТЕ МНОГУ, МНОГУ НЕ СЕ ТРЕСНУВААТ ОД ЗЕМЈА ЗА ЦАРИГРАДСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА И ВАРТОЛОМЕЈ И НЕКА СЕ ЗАСРАМАТ ЗА ВЕК И ВЕКОВИ

АМИН !!!

 

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.