Коментари
Среда, 30 Јуни 2010 02:00   
Кој го уби Ѓорче Петров или хронологија на глупоста

Страшо Ангеловски

Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2010 04:15   
Среќен роденден ВМРО ДПМНЕ!
klaudija
Клаудија Лутовска -

Во оваа сторија  има многу што да се кажува, да се прекажува и памети, зошто ова е наше минато, наша сегашност, наша иднина. Читајќи ја Македонската историја морам да признаам дека кога се дозна дека ги зеде некој тие четири свети букви ВМРО и ги стави на партија многумина Македонци си поставија прашање, смее ли некој тоа да го направи? и кој може тоа да го направи? Но има некоја магија, некој аманет во тоа да се викаш ВМРО, да се идентификуваш како ВМРО, да ти почнуваат утрата и завршува денот вложувајќи во ВМРО. Тоа е влог за Македонија.
Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2010 05:00   
Нефер игри и интриги пред септемвриските локални избори во Албанија
Клаудија Лутовска
Клаудија Лутовска -

Албански зли јазици преку албански медиуми направија лажна афера со ниски цели, која стави дамка на Македонскиот единствен Градоначалник, Едмонд Темелко во Албанија, инаку Градоначалник на Општина Пустец.
Повеќе...
 
Среда, 17 Март 2010 04:10   
Фалсификуваните грчки наоди од „Вергина“
Михаил Барак
Михаил Барак -

Според официјалната грчка интернет страна за историско наследство се потенцира големината на археолошкото откритие во денешна Вергина од страна на грчкиот археолог Андроникос Манолис.

Без никаква резерва се наведува дека станува збор за гробот на Филип Втори, таткото на Александар Македонски.
Повеќе...
 
Среда, 17 Март 2010 04:00   
„Македонска нација“ за 9 месеци повеќе од 10.000 фанови на Фејсбук
Мане Јаковлески
Мане Јаковлески -

Веб страницата на Македонска Нација за прв пат со Македонски содржини се појави на 17 Јуни 2009-та година и со ентузијастички и национален дух се посвети на Македонската нација, на Македонскиот дух, на Македонската историја, Македонските легендарни имиња.
Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2010 04:05   
Манифест за македонско единство
Љупчо Ристовски
Љупчо Ристовски -

Република Македонија е соочена со силни предизвици во првата деценија на 21 век. Во што се разликува ситуацијата денес, од таа во првата деценија на минатиот век?
Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2010 04:15   
Предавници и патриоти на Грчки начин
Клаудија Лутовска
Клаудија Лутовска -

Поделбата на предавници и патриоти се случува и во соседна Грција.

Талиа Драгона, генерален секретар во грчкото министерство за образование и универзитетски професор од Атина е обвинета за нејзиниот став дека Грција го гради својот национален идентитет во 19тиот век.
Повеќе...
 
Среда, 30 Декември 2009 04:00   
Среќна Нова 2010 Година и весели Божиќни празници
Еве и Новата Година ни дојде, како да не е за верба, избега уште една, и успешна и плачлива и добра и лоша година, и тоа од оние поголемите години, кога се случуваат милиони нешта, година од оние што се забележуваат.
Повеќе...
 
Среда, 18 Ноември 2009 04:00   
Напомош Свети Никола зимен и Света Европа декемвриска
Конечно и кај нас  за нешто да сме едногласни, и власта и опозицијата согласни дека овојпат Брисел ја почна на арно со нас и тоа за Свети Никола ( нашиот православен Дедо Мраз).

Арно ама како што  секогаш зад нештото има и позадина и сега си велам да не е таква работата, да не е укинувањето на визите некое прозирно перде пред неуспехот за клучни прашања - името наше на пример. Да не е волшебен стап да се натераат луѓево да решат еднаш за датум за преговори кон ЕУ.
Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2009 03:00   
Да ни е среќен празникот 11 октомври
Уште еден голем празник, кој се славеше со сите почести, измина. Се славеше во Прилеп, во Куманово, цела Македонија славеше. Така треба, треба да ги почитуваме сите кои придонеле, за денес, да имаме сопствена држава, наша, Татковина.

На сите прослави, низ цела Македонија, беа присутни Македонци од сите генерации, видовме актуелни политичари, политичари од опозиција, видовме и  партизани кои храбро се бореа во Втората светска војна. Тоа е добро,  11 Окомври е голем ден за Македонија.
Е,  на прославиве не видовме една битна работа, или поточно, не видовме ниту еден од тие, кои деведесеттите години храбро се изборија за оваа Македонија што ја имаме денес, залужните кои придонесоа  денес да имаме навистина сопствена држава Македонија.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.