Среда, 20 Март 2024    PDF Печати Е-пошта
Крум Зографов

1slb555

Крум Зографов (1884 – 4.V.1922) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација и на Македонската федеративна организација. Во декември 1912 година Зографов учествувал на средбата на македонските дејци во Велес, организирана од Димитар Чуповски, на која било решено да се испратат претставници на конференцијата во Лондон, како и во Париз за да се борат за зачувување на целовитоста на Македонија.

Крум Нацев Зографов е роден во 1884 година во Велес. Завршил трето одделение. По професија бил часовничар. Во 1903 година учествувал во Илинденското востание а по востанието во 1904 година бил на чело на Велешкиот окружен револуционерен комитет на Македонската револуционерна организација. Од 1907 година бил четник на Иван Наумов Аљабакот и учествувал во битката на врвот Ножот.

Во Првата балканската војна (8.X.1912 – 30.V.1913), Зографов учествувал како командант на партизанска чета на Македонско-одринското ополчение. Во декември 1912 година зел учество на средбата на македонските дејци во Велес, организирана од Димитар Чуповски, на која било решено да се испратат претставници на конференцијата во Лондон, како и во Париз за да се борат за зачувување на целовитоста на Македонија.

Зографов потоа учествувал на страната на бугарската армија во Втората балканска војна (29.VI.1913 – 10.VIII.1913) и во Првата светска војна (28.VI.1914 – 11.IX.1918).

По завршувањето на Првата светска војна тој бил меѓу противниците на Тодор Александров и во 1920 година бил избран за раководство на Илинденската организација, а во 1921 година влегува во ЦК на Македонската федеративна организација.

На почетокот на 1922 година учествува на помирувачки состанок во Тирана со членот на ЦК на ВМРО Александар Протогеров. Федералистите Филип Атанасов, Павел Христов, А. Василев, Христо Цветков и Крум Зографов стапиле во контакт со Александар Протогеров, за да воспостават примирје и соработка помеѓу федералистите и автономистите како и привлекување на албанските револуционери кон македонското револуционерно движење

По одбивањето на Тодор Александров да го прифати помирувањето потпишано од Протогеров, Зографов со чета од 50 луѓе, влегол во Источна Македонија, со цел да ја преземе контролата врз структурите на ВМРО. Меѓутоа, четата на Зографов била предадена на српските власти, а во престрелката што следела, самиот Зографов бил убиен кај селото Кошево.

1Tiho3подготвил: Т.К.

 

На прво место

News image

Пендаровски во суштина е кукавица

Мицкоски: Додека Стево се прави Мајка Тереза му стигна одговор од американската Фридом хаус која г...

Историја

News image

Трлиски инцидент

По Првата светска војна, соочени со фактот дека големите сили ја санкционираа поделбата на Македониј...

Иселеници

News image

Волф Ошлис: МАКЕДОНИЈА

ЕНЦИКЛОПЕДИСКИ ПРИЛОГ ЗА МАКЕДОНИЈА

Култура и туризам

News image

Археологија на македонскиот дух

Марија Емилија Кукубајска

Фељтон

News image

ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО САД И ВО КАНАДА – (ДЕЛ I) (27)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.