Среда, 22 Мај 2024    PDF Печати Е-пошта
Јанко Халкозовиќ

1lege

Крунисување на Богородица со сцени од животот на Свети Стефан, околу 1770 година.

Јанко Халкозовиќ (XVIII в. - 1794 ) е сликар, Македонец по потекло, населен во Нови Сад. Работел нарачки за фрушкогорските манастири во манир на украинскиот барок. Во повеќе проекти соработувал со сликарот Василие Остојчиќ. Изработил икони за манастирите Раковац, Крушедол (1745), Мала Ремета (1757), Беочин (1758) и Кувеждин (1772). Насликал икони и за православната црква во Осиек (1761), кои се уништени во Втората светска војна.

Неговата уметност, како и онаа на Христофор Жефаровиќ, се развивала во традицијата на македонските краишта. Станал познат уметник кога се преселил во Војводина.

Во 1757 година го насликал иконостасот на манастирот Мала Ремета, а следната година направил делови од иконостасот во манастирот Беочин, каде што насликал неколку мурали во 1777 година. Халкозовиќ исто така го насликал иконостасот во Осиек и главните икони на иконостасот на Успенската црква во Нови Сад, меѓу кои доминантна е централната компонента на крунисувањето на Богородица што му е припишано.

Успенската црква била завршена во 1774 година. Тогаш таа била најубава во градот. Во внатрешноста се истакнува олтарниот простор каде подот е обложен со розов мермер. Високата преграда на иконостасот е украсена со резби од браќата Арсеније и Аксентије Марковиќ. Сликата им се припишува на Јанко Халкозовиќ и неговиот син Димитрије Јанковиќ. Ѕидните слики ги изработиле Јанко Халкозовиќ, Јован Поповиќ и Василије Остојиќ. Ангажманот на водечките барокни сликари во Богородица овозможил создавање на „еден од најбарокните ансамбли на српската уметност од 18 век“.

Јанко Халкозовиќ соработувал и со други сликари, меѓу кои и Јован Исаиловиќ Сениор. Халкозовиќ живеел и творел отприлика истовремено со сликарите Станоје Поповиќ, Васа Остојиќ, Алексије Лазовиќ, Арсеније Теодоровиќ, Јоаким Марковиќ, Јован Четиревиќ Грабован, Теодор Илиќ Чешљар, Павел Чурковиќ, Јорковиќ, други.

За жал, голем дел од нивните иконостаси и поединечни слики биле уништени или исчезнати за време на Втората светска војна, по окупацијата на Кралството Југославија.

Иако во делото на Халковиќ има елементи на стариот начин на сликање, доминантните влијанија ги истакнуваат трендовите на барокот.

Јанко Халкозовиќ умира во  1794  година во Нови Сад,

темпера на дрво, 87 x 61 cm

(извор: М.Е. Скопје, 2009; https://www.galerijamaticesrpske.rs/autori/halkozovic-janko/)

1Tiho3 copy copy copy copy Подготвил: Т.К.

 

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.