Среда, 12 Јуни 2024    PDF Печати Е-пошта
Георги Саракинов

321

Георги Саракинов (1887 - 1971) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. Тој e правнук на Ангел Гацо, кој одиграл важна улога во Негушкото востание во 1822 година. Во 1944 година го потпишал Апелот до Македонците во Бугарија и учествувал во активностите на Сојузот на македонските иселенички организации во Бугарија.

Георги Гоцев (Гацев) Саракинов е роден во 1887 година во воденското село Саракиново, но живеел во Воден.Тој е син на Гацо Саракинче и правнук на Ангел Гацо, кој при избувнувањето на Грчкото востание одиграл важна улога во Негушкото востание во 1822 година.

Во 1902 година завршил трговски курс на Солунската машка гимназија, а потоа помеѓу 1903 и 1905 година студирал во високото трговско училиште во Лајпциг.

Од 1905 до 1911 година работи како учител во Солунската машка гимназија. Член е на Солунскиот окружен комитет на Македонската ослободителна организација.

По Втората балканска војна емигрирал во Бугарија. По војните се населил во Бургас, каде 25 години работел во американската компанија „Стандард Оил“.  Потоа, до 1943 година работел во претставништвото во Софија на американската компанија Сакони Вакуум.

Во јануари 1937 година, тој бил избран за потпретседател на Воденското добротворно братство во Софија. На оваа функција останал до 1941 година.

Во мај 1941 година, Георги Саракинов заедно со Андон Калчев, Васил Стумбов, Спиро Василев и Тома Бакрачев основале македонско-бугарски комитет во Лерин, Костур и Воден. Но, тој бил протеран поради конфликт со германските окупаторски власти.

По 9 септември 1944 година го потпишал „Апелот до Македонците во Бугарија“ и учествува во активностите на Сојузот на македонските иселенички организации во Бугарија.  

Апелот кој е објавен во средината на септември 1944 година во Софија, Бугарија, е обраќање на 29 активисти поранешни дејци на ВМРО (обединети), до македонските иселенички организации во Бугарија, чија главната задача била придобивка за помош од македонскиот народ за народното ослободување и обединување на Пиринска Македонија кон новоформираната ДФ Македонија (име од 2 август 1944 до 8 март 1946 година).

Георги Саракинов починал во 1971 година во Софија.

1Tiho3 copy copy copy copy copy copy copy copy Подготвил: Т.К.

 

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.