Среда, 10 Февруари 2016    PDF Печати Е-пошта
Желба на мајка Македонија

Аеродроми полни,
а во него деца со нарамени торби
Младината оди,
каде патот ја води.
Мајка плаче,
коси корне,
брат заби стега,
судбината ја колне.
Татко на земја клечи
и синот го моли,
„Не оди синко, не оставај празни соби’’.

Еј вие, деца млади,
не бегајте од мајка,
в туѓина,
нема да ви биде бајка.
Овде секој ве познава,
братски рака ќе ви стегне,
таму студот в срце ќе ви влезе,
в душа болка ќе ве легне.

Дојдете си дома,
та да си најдете убава мома.
на Петровден свадба да се слави,
цел свет да ви ги види,
убавите глави.
Рожба да дочекаме,
крштенка да направиме,
за новородениот Македонец
да славиме.

Цел свет да чуе,
тапан и зурла кога ќе засвират,
за народот,
македонското име што го слават.
Дојдете си Македонци,
в туѓина не бидете сираци,
не оставајте ја,
мајка Македонија за вас да плаче,
дојдете,
пополнете празни сокаци.

olivera-donevska
Оливера Доневска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.