Среда, 29 Септември 2021    PDF Печати Е-пошта
Н Е М А И Д Н И Н А

1ris152

Македонија тешка трагедија ја снајде

на дно човечко таа да се најде,

од своите полтронски политичари

и заведени историски јаничари.

                                 Во Мала Преспа појдоа

                                 со предавници се гушнаа

                                 и тешки зборови се слушнаа:

                                 Античката историја ќе си ја згрстиме,

                                 а вас со ново име ќе ве крстиме!

Ево  сега и Ганчовци не фатија

на повторен испит не пратија,

побараа насила јазик да ни земат

и од картата земна нас да не снемат.

                                  А пак Македонците во дијаспората

                                 со Македонија се гордееа,

                                 на протести славни песни и пееа

                                 и од диви ѕверови ја бранеа.

Жално за Македонија и Македонците

со договорите што ги поставија

без Егејци и Пиринци не оставија

 па така во дваесет и првиот век

постанавме феномен за целиот свет.

                                     Ристо ГАЛЕВСКИ – Сиднеј

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.