Среда, 27 Октомври 2021    PDF Печати Е-пошта
ТАТКОВИНАТА НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ

1Savo САВО КОСТАДИНОВСКИ

ТАТКОВИНАТА НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ

Послушајте македоци!

откако пропелтечило

детето од Небрегово

небесен глас го слушнал

и го чувал од сите зла

пред Господа,

век и дарба што му дал

и порака

тој да го чува

нашиот мајчин македонски збор

Смогнал сили,

заодил заедно со моќта на зборот

та мислата ја хранел

со душата на секој збор

со кои

со децении ја градел, и ја изградил

куќата на татковината

во која домородно живееме

со животот на нашиот мајчин јазик

гордо во татковината

на бесмртниот корифеј Блаже Конески

со завет

да продолжиме да ја чуваме

во длабочината на очите

неправдите да не ја заслепат

чисти да останеме во својата куќа

да не го замолчиме

сопственото грло

неоти ние,

самите себе си сме се замолчиле

во крвта на зборот што носи македонски ген

Впрочем,

неслучајно Блаже рекол:

„Јазикот е единствената наша татковина“

Затоа

Човекостојно е да се живее во неговата татковина.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.