Среда, 10 Ноември 2021    PDF Печати Е-пошта
Твојот песочен часовник на времето

1Savo САВО КОСТАДИНОВСКИ

ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА ЈОЗЕФ ОБРЕМБСКИ ВО САМОКОВ (Самоков, септември 2018 г.)

1nail9012

Твојот песочен часовник на времето

векови мери

време,

кое како сонце

сѐ посветло грее

од твојата љубов спрема Порече

Со сведоштва сподвижно е

твоето време во нас

а со чувствата

возвишени сме

до каде те водела

светата мисла за Македонија

што ја знаеме за своја

Иако неправдите

ја зауздуваат вистината пред светот

и тие времиња ќе минат

штом секој, а и душманите

ќе ја прочитаат нашата историска вистина

како во Библија испишана од твоите раце

Времето на твојата сегашност

си успеал да го позлатиш

да биде поскапо и од иднината

која ти освоила

место за твој споменик

во срцето на Порече

како доказ

колку тежи историјата на нашата татковина.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.