Среда, 15 Декември 2021    PDF Печати Е-пошта
СО ХЕРОЈСКА ПОЧИТ ЗА ХЕРОЈОТ

1Savo САВО КОСТАДИНОВСКИ

СО ХЕРОЈСКА ПОЧИТ ЗА ХЕРОЈОТ

(На Димо Грозданоски (1851-1904) од Г. Крушје Македонски револуционер и организатор на ВМРО во Порече)

Безвременско е времето

кое ја памети

храброста на херојот

Но, сѐ уште немаме спокој

всушност со мислите не сме далеку

од тебе хероју Димо

и сѐ уште меѓу нас и твоето време

постои истиот сон

за сигурна и среќна иднина

Зашто,

сѐ уште историјата плаче

по поделеното небо над Македонија

Зашто,

сѐ уште неправдите се слепи

во очите на векот црн

Впрочем,

сѐ уште твоите татковински искушенија

во нашите мисли се множат

пред замислените времиња

кои гледаат во нас

штом уште го дишиме воздухот

од ехото

на твоите комитски песни

и сѐ уште сме на трновитиот пат

со истрајот и непокорот

на твоето и нашево време

и со завет

да нема парчење

на нашето етничко ткиво.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.