Среда, 05 Јануари 2022    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ: НАРОДНИТЕ ПРАЗНИЦИ И ОБИЧАИ ВО МАКЕДОНИЈА

1Savo

САВО КОСТАДИНОВСКИ

НАРОДНИТЕ ПРАЗНИЦИ И ОБИЧАИ ВО МАКЕДОНИЈА

 

Со Христовата света рожба,

а со него и христијанската вера,

целиот свет зачекорил

во ново време, во нова ера.

Се родиле и низа празници редум,

во чест на Христос и Богородица света.

Ги празнува нив и македонскиот народ,

како сите христијани по цела планета.

Кога црковни, кога народни празници;

кога обичаи, познати од века;

ги слави нашиот македонски народ -

со искрена радост постојано ги чека.

 

БАДНИК

Во чест на христовото рождество,

нашиот Бог вечен,

секоја година се празнува

бадникова вечер.

Молбено, пред икона

секој пали свеќа.

За деца, за млади и стари,

секој да има среќа.

Се дели кравајче со сребрена пара,

„касмет“ за оној што ја зеде!

Надвор се пали коледарски оган,

и гласно се пее „Коледе-леде“!

Вечерта свечена вечера следи,

пред јадење се моли и се крсти,

во име на христијанската вера,

во име на трите крстни прсти.

 

БОЖИК

Ние, христијаните од целиот свет,

со гордост Божик го славиме,

и на таков величествен начин

голема почит му оддаваме.

На Божик е роден Христос

од Богородица Марија Света,

и за себе оставил слава

за многу вечни лета.

Во името на божјиот син

уште многу празници празнуваме:

Велигден, Ѓурѓовден, Спасовден,

Крстовден, Духовден, сите ги чествуваме.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.