Среда, 09 Март 2022    PDF Печати Е-пошта
Саво Костадиновски : ПОРТРЕТ НА СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ-КАТИН

1Savo 

Саво Костадиновски

 -По повод доделувањето на најпрестижната

 Награда за животно достигнување во дијаспората,

 За 2022 година, Келн,14.01.2022 година-

Најдолгата историја на животот на човекот 

е во животот на неговиот пишан збор

Така преку зборот

одамна

на македонското книжевно небо

ја открив силната ѕвезда

на Славе Николовски-Катин

од чија светлина изгреваат вредните му дела

со осведочени вистини

за македонскиот непокор

Постојано

и сегде присутен

кадарен и иселениците да ги разбере

на кои татковината им е светилник

на нивните копнежи и носталгии

Впрочем тие

и сонцето на туѓината го разбираат

кога тоа со себе разговор води

штом неговата топлина не се поима

со топлината на родните огништа

Животниот век на Катин

нема растојанија

меѓу времето сегашно и времето идно

зошто со неговите безвременски дела

полни со будни знаци

по примерот на Рацин

и со една негова капка крв на чист Македонец

библија би напишал

за оваа старозаветна земја

која секој Македонец во срце ја носи

каде било да е во светот.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.