Среда, 30 Март 2022    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ : НЕПРЕСАДЕНО ДРВО

1Savo САВО КОСТАДИНОВСКИ

-На Виктор Бивел од Сиднеј, автор и активист,

инспириран од текстот,

„Колку Македонци живеат во странство“

од 28.12.2020 година-

Не познавам Македонци

кои се чувствуваат

како пресадено дрво во туѓа земја

Не познавам ниту земја која ќе успее

да го размакедончи чистокрвниот Македонец

О, вие Македонци

насекаде по светот расеани

по полето на туѓината

вие, и во сонот ја гледате низ далечината

сончевата светлина

што грее над родниот крај

Така е и со роднокрајната песна

небаре потомок 

на песната печалбарска

што вашите предци ја пееле

Затоа таквата песна навестува

и пожари од носталгии

таа може и зборот да го раздроби

на неминливиот копнеж

за да излета од душата

чемерот од осамата, а на копнежите

во татковината сонце да им најде

Не,

не познавам Македонци

кои се чувствуваат

како пресадено дрво во туѓа земја

Не познавам ниту земја која ќе успее

да го размакедончи чистокрвниот Македонец

Та секој е должен осведочено да ја чува

иднината на Татковината

со струењето на крвта топла во вените 

и во студеното невреме.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.