Среда, 31 Мај 2023    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНИЈА, БЛАГОСЛОВЕНА ЗЕМЈА НА СОНЦЕТО

1Karolina Каролина Ристевска-Канада

МАКЕДОНИЈА, БЛАГОСЛОВЕНА ЗЕМЈА НА СОНЦЕТО

Автор на рециталот: Каролина Ристеска

Животот да царува неможе без Сонцето,

А Бог ни го дари токму него на знамето!

Лавот се роди во Македонија

За да ја освои Персиската Империја!

 

Стигнаа славните Македонци

 се до Кина и Индија!

На чело со царот Македонец,

Александар Трети Велики.

 

Македонија стана земја од ветените,

Освоените и заробените, уништените,

Разделените и раселените ,

распарчена на три страни

помеѓу соседите!

 

Народот на Сонцето го просветли Крстот,

Апостол Павле прв стапна во Македонија.

Браќата Кирил и Методија,со учениците

благословени Христијани словото го раширија,

и многу народи се описменија со светата кирилица!

 

Жива е Македонија оти Бог ја создаде на Земјата

Ја украси со прекрасни планини, езера и шуми,

Историја од векови исклесана на карпи

И песни Орфејски запишани во зборник.

 

Бог ја благослови Македонија,

Да го носи времето низ неа

Да ги чува Црквите и Библијата

Да тече како река непресушна

Да раскажува со песните

Да раѓа јунаци на расата Гоцева!

 

Погледнуваш, кон цветот мирисен

Оти си скинат дел од него

Од својта родна грутка одвоен

И си велиш убав е, сеуште мириса

На татковата и мајковата градина

 таму далеку во Егејот, во мојата Македонија.

 

Македонецот е благословена икона

на која вредноста и е бесценета.

Вистинскиот Македонец

кога за Македонија ќе го прашате

тој ќе ви раскаже

со срце полно љубов  за неа.

 

Македонија, во срце да ја носите,

да ја сакате, чувате и да ѝ верувате!

Сакајте се браќа и сестри Македонци,

оти само со љубов ќе ја сочуваме

нашата мила Македонија,

благословена земја на Сонцето.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.