Среда, 06 Декември 2023    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ: ПОЕТИ, ПАТНИЦИ И ПЕЧАЛБАРИ

1Savo САВО КОСТАДИНОВСКИ

На Владо Јаневски, писател и светски патник

 

Во пладнето

на желбите за патување

радоста ни е сонце на денот

и код што ја отклучува љубовта во срцето

 

Понекогаш патешествијата ни се

како маѓија штом ќе се нагази

и како пророк дека во животот

со сѐ можеш да се разминеш

само со нив не

 

Желбите за патување никогаш не се кратки

штом во нив се издолжиле

како сенка некои од патиштата

а и по патот кога се патува кон себе си

бил пат по светот

неоти кога се патува се мисли

како да повторуваме во животот

безброј рефрени кои ни се вид на копии

на веќе напишаните песни

за убавините на татковината

 

Иако неспоредлива е далечината

од Келн до Ботуше и од Сиднеј до Скопје

во наштите песни времето ќе ни ја множи

вечноста на нашиот печалбарски живот

но откако ќе се скротат

годините под нашите нозе

белки тогаш ќе го откриеме

митот на нашите патешествија

или тие нас ќе не откријат

 

Така е и кај сите печалбари

кои ноќеваат на постелата на носталгиите

ноќта, а така и денот

заедно рака му подаваат

како гатачи на карти

на кои може да се прочитаат

колку патешествија по светот

во нив се кријат.

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.