Среда, 20 Декември 2023    PDF Печати Е-пошта
САВО КОСТАДИНОВСКИ: АНТЕ ПОПОВСКИ

1Savo 

САВО КОСТАДИНОВСКИ

Денеска во мене запеа поетот

со мислата на зборовите

за татковината збор ми роди

која и во сонот небесен

во срце ја носи историјата и антиисторијата

затоа лесно се претпознава 

поетот на непокорот.

 

Напати воскресна со света љубов

и пропетелчи неговата „Сина птица“

на „Дрвото што крвари“

да ми ги растајни знаците

на Антевото „Непрочитано писмо“

па ме претвори во сон

во сонот древен

затоа лесно се претпознава

поетот на нацијата.

 

Многугласни се стиховите на Анте

пред вековната историја

та со гордоста спрема татковинството

песните од уроци ја бранат

и нашата света љубов спрема светата земја

да не потоне бродот на биднината

впрочем

со возвишје на внатрешни гласови

сите заедно сме со лирикот

со поетот за Македонија.

 

(Напомена: Насловите под знак наводници се од Анте Поповски) 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.