Среда, 01 Мај 2024    PDF Печати Е-пошта
ОДА ЗА КРСТЕ ПЕТКОВ МИСИРКОВ
kanmg2
 
КИРИЛ   КАНГОВ
       
ОДА  ЗА КРСТЕ  ПЕТКОВ   МИСИРКОВ      
       
        Ти си највишниот јасен поглед во далновидноста  
        Ти си најсјајното мастило на мојот  родопис
        Ти си најсилното ехо  во мојот духовен вознес 
        Ти си  најсвета химна  на зборот наш и негов Оче Наш   
        Ти си спасител на јазикот од злогласните ажди 
        Со подивени апетити кои јуришеа  врз кратерот 
        На македонската рана.  
 
       
        Кога би можел  д ате сретнам  и да ти ги изречам 
        Најубавите зборови  во знак на благодарност   
        Би  те препознал  меѓу огромни толпи луѓе
        Заминати во збег од траумите на историјата 
        Отсликани  во пожолтени  фотографии
        Како  лузни на времето.
 
 
        О  колку  би сакал да  те  сретнам  и  да  ти   прозборам
        А  чинам  те среќавам  во секој изречен  збор
        Во секое напишано слово, во секоја  македонска мисла
        Секој ден, секој  час, секој миг,
        Татко на нацијата!
        Татко на правописот!
        Татко на јазикот!
 
 
         Учителу!  Апостолу од село   Постол
         Твојот  дух  нека  не   скита  потиштен  и  тажен  
         По  патешествијата  на твојот  живот беден 
         Оти од  жар  бигор на срце,  од  жар   јад на душа
         Ти  создаде  зрак во мракот  што  разблесна  сонце 
         И денес од твојата светлина  во татковината 
         Духовни  градини  вишнеат   кон небесни  дострели.
             
 
          Ти ја  пресече  завесата на  заговорот здоговорен 
          Што ја кроеше  трагедијата во последниот   чин 
           Ти сам ја запали  светлината на свеста и  совеста
           За  да потече процесот на вистината,
           Ти беше  мисловен извор  од  наука  за  јазикот
           И  твоето творештво како чиста света вода
           Тече ко гејзир низ твојата земја денес
           Оти ти го дигна високо  знамето на зборот 
           Оти ти ја започна   битката   за  зборот. 
            
 
 
             Твојата вечна тага  ти  ја  бојосала  кошулата 
             Со  модрини  од историските македонски неба 
             Модра од пот и   плуканици , од солзи  и воздишки.
             На лицето носиш  пејзажи   од селата 
             Во полето  пазарско
             И  плачат  беломорските бранови 
             Во твоите насолзени   очи
             Како  сончеви   дождови во залез врз  зрело  жито.
             Твојот кроток глас ткае  вечен говор  од  песна
             Која ја размножува  надежта  во  јасновиденија 
             И се  одзива   како тивка симфонија  во  нашите срца.
       
 
             О   Мисирков , дојди си во Македонија !
             Дојди  да го видиш  на  јаве твојот  нескротлив сон 
             Дојди да го слушнеш  ритамот на крвта 
             И гласот  на  Вардар 
             Дојди да го слушнеш  говорот на родот 
             И  стихот на  Струга 
             Дојди да го слушнеш  крикот на бегалците 
             Од Беломорието
             Да го осетиш  мирисот на земјата  
              И на трендафилот во Мај
              Мирисот на градините  со вкусот  на  овошките
               И  блажевината   на  гроздовите  во есента  што капат.
 
 
                Јас те повикувам и упорно те барам 
               Низ редовите на твоите текстови  ,
                А се сеќавам  сум те сретнал , сум те видел 
                Можеби  во моето детство како слика  на прадедо 
                Како пријател на мојата лоза 
                Можеби си бил врсник  на моите прадедовци
                Исчезнати  во  јужните  огнови  на војните .
 
 
                 О  лику на Македонец 
                 Господ  што  те создал  да бидеш   повикан  и одбран 
                 Да ги пребродуваш  брановите  на темните времиња
                Лику на пламенче ,светилко  што ја осветлуваш
                И брануваш
                Мојата врела крв  што лебди од радост 
                 Во протуберанци
                 О  мое слободно слово  на устата 
                 Што те  изговарам  и те возвишувам 
                 И чекорам  слободен низ Светот  како свој човек.
  
 
                   Исправи се простум , 
                   Покрени ги твоите истрошени  коски
                   Од  бунарите на твојата тага 
                   Од   сите горчливи патешествија 
                    Усилби , исчекувања, закани, уцени и понижувања
                    Од сите фронтови на честа по   туѓи   земји
                    Оти и во гробот не ти дадоа мир,
                    Затоа дојди си во Македонија
                    Дојди заради снопот светлина што се разложува
                    Заради пирејот  што ни расне во нивата 
                    Заради несвесните наши  злоупотреби врз  јазикот.
                    Нека се крева твојата гордост  и  слава
                    Што  на времето го претставуваше зборот 
                    Во  Светот, 
                    Твоето живеалиште во кое градеше  обелиск 
                    За да го искачиш јазикот на пиедестал 
                    На достоинство
                    Рамен на сите , рамноправен и признат,
                    Песната наша да  се вивне чиста  
                    Како галебите високо над Вардар и Егеј .
                      
                   
                    И сиот свој живот беше  живеење и   делување
                    Живот од пелин и  живот од доблест 
                    Со  постојано  патување кон сонот 
                    И додека  умираше се надеваше   
                    Дека за зборовите  ќе има иднина 
                     И знаеше дека ќе те бараме 
                     И дека ќе ни требаш. 
                     
           
                     Мисирков, дојди си во Македонија, 
                     Во едно парче од нејзиното раскинато тело 
                     Ќе те прошетаме  низ сите градови и села 
                     Во најдолга поворка на светската човечка тага, 
                      Со панахиди за упокоение . 
                      Собери си ги твоите иситнето коски 
                       Место багаж од твоите оставени библиотеки 
                       И  пристигни со огромниот твој дух 
                       Духот да расне и  владее во вечни векови 
                       А костурот да ти го положиме 
                       Во најсветиот  македонски  миродом . 
 
 
                        Дојди  на   плоштадот во Скопје, те  чекам
                        Пред Универзитетот  што го сонуваше, те чекам 
                        Пред Институтот  за македонски  јазик,  те чекам 
                        Пред училиштата што го носат твоето име, те чекам
                         Со сиот  мој  народ  што си се зачетал себе си 
                         Во душата, 
                         Со сите  писатели и  македонисти те чекам, 
                         Преполн со говори за  добредојде
                         Во едно сонувано и  возможно славје 
                         Кога во пролет сонцето е златно 
                           А месечината  сребрена 
                           И кога се  шетаат младите  по бреговите на Вардар ,                                                                                        
                           Дојди!
                           За  почит место минута молк, 
                           Ќе го отпетлам   крикот   собран од вековите
                            Заради болката од која си боледувал 
                            Заради талогот  гнев  во дното на твојата душа, 
                            Заради  учителите  што ги учат учениците 
                            Со обични  предавања  за твоето дело. 
                            Ќе крикнам  заради крикот          
                            Кој одамна требаше да потече 
                            Како подземен татнеж, како вселенско ехо 
                            Крик кон Светот , крик бесконечен 
                            Крик како почит , како поздрав, како судбина
                            Крик од кој нема бегање 
                            Кој  ќе биде повеќе од јасен , 
                            Крик без превод и толкување 
                            Оти крикот е крик на сите јазици 
                            Исто се изговара и исто се слуша
                            Крикот на овој народ  и на ова  земја
                            Кој не е изречен  и кој треба да заглуши  се !
 
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.