Среда, 08 Мај 2024    PDF Печати Е-пошта
ЗА БРАНИТЕЛИТЕ И ОСУДЕНИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА

thumbnail copy copy copy

Иван ТРПОСКИ

Алманах посветен на бранителите на Македонија
 
На 27-ми април во Факултетот Скопје се оджа промоција на Алманахот број 4 под името „27-ми април лето господово 2017-то“. Алманахот го издаде Хуманитарната организација „Феникс“ од Скопје во иницијатива на претседателката Билјана Целиќ и подршката на Ректорот Аце Миленковски.
 
Датумот 27-ми април 2024 се совпаѓа со 27-ми април 2017 Лето Господово во чест на бранителите на Македонија, и на сите тие кои се бореа и се борат за опстанок на македонштината.
 
На промоцијата настапи и оперскиот вокалист Давид Миладинов. Секој патриоски стих беше испеан  со емоции, ја будеше и ежеше секоја пора и клетка во телото. Бранови од емоции врвеа низ вените, кнедла во грло гушеше но крвта од дамарот се разлеваше низ срцето кое бие за Македонија.  
Како и во претходните алманаси и во овој со своја поезија беа преставени поетите Иван Трпоски и Оливера Јовановска, членови во Литературното друштвото „Григор Прличев“ 

--------------------------

ЗА БРАНИТЕЛИТЕ И ОСУДЕНИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА 

Колку пати сонцето ќе не угрееше

толу пати срцето ќе ни се развеселеше

а бевме народ од искона создан

на свој камен свое име запишувавме...

 

Но некој посака да ни го избрише,

уста да ни затвори – да не замолчи.

 

Ох, колку е мачно да си туѓинец на своето:

да метаничиш – аминуваш – извршуваш,

сам оглав на врат да си поставуваш...

 

Ами утре, ќе има ли утре и за нас?

 

Ами утре, ако гневот надвладее над тупаницата,

ќе бидеме ли повторно народ,

или со запишан симбол на ракавите

ќе не испратите сургон, на робија во Идризово!

 

Ех, Македонијо, Македонијо - мајко страдалнице...

уште колку ли гробови ќе треба да наполнеш

за да бидеш од Македончена!?

 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.