Среда, 22 Мај 2024    PDF Печати Е-пошта
НА НЕЗНАЈНИТЕ - НА БРАНИТЕЛИТЕ

19m89

Бранители, за татковината Светители

А кој се тие?!?

Тоа се сите оние што ја сакаат татковината

Сите тие што во името на мајковината оставаат белег,

Бранители се сите што ја бранат и чуваат татковината.

 

Дали бранител е тој што го пукна ,,Црешовото Топче“?

Или тој со кама и меч што се бореше?

Можеби се тие што гердан везеа од фишеци

Се криеа по пештери и бункери,

Правеа коктел од пролеана крв како да се шанкери.  

 

Дали бранител е тој

Што во зандани коски фрли?

Затоа што се осмели

Уста да отвори - збор да проговори,

Македонија е на Македонците на агресори им одговори.

 

Дали поетот е бранител?

Да тој, дома што седи,

А преку перото бројаница молитви реди

Раскажува и прераскажува за историјата на Македонија,

Аманет на потомци остава Македонско име да не сè заборава.

 

Автор: Оливера Јовановска- Австралија

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.