Среда, 29 Мај 2024    PDF Печати Е-пошта
КРСТЕ МИСИРКОВ ШЕТА НИЗ ГЕВГЕЛИСКИТЕ УЛИЦИ И ВРШИ ПОПИС НА НАСЕЛЕНИЕТО

1krs1

КИРИЛ  КАНГОВ 

Во ореолот   на раздорот

Апокалиптична ажда не дави

Поснопица дијаболична  не прогонува

Додека   надвор векот се  сменува

Јас  сум  зафатен со разрешувањето

И со таинствени средства   се довлекувам

Во кожурната зора  на  Гевгелија

Во географскиот центар  на Целокупна Македонија .

 

О  јас зафатен со разрешувањето

Довикувам нови епохи низ  мене  да  чекорат

И се мешаат тие глетки  во  привидение

Додека  пијам  кафе  во  хотел  Отоман

Славјанство  мое ,  судба  ти  сурова,

Четири  немајчини   јазици слушам

Се мешаат  тие глетки  во мене

Додека  сонцето копринени зраци  влачи

Прочепкувам  во  моето срце

Тоа  испраќа  итни  пораки

Треба  уште многу нешта да се  сторат,  ми вели

И се растрчувам ,  се сновам  по сокаци

Низ  улици  кај потоци тонат

Зафатен со разрешувањето

Скитам по усвитеното сонце на Гевгелија

Пладнето пука,  јас ве  пребројувам

Сосе куќи,  сосе коњи, сосе  стада

И ви велам вам и  на  сите

Колку сте и толку да сте

И кој да дојде,  тука да сте

Оти се повторуваат  настаните

Од пред  нашето  постоење.

 

Се вртам ко птица од растурено јато

Со тешки мисли , чувства во пена

И прпелкам околу, извидувам

Треба  уште многу нешта   да соберам

Фотографска  снимка на живеачката

Математички  портрет на  населението

Проспекти  за  модерното  истребување

Звучни   албуми  на тажачката,

Јас  сведок  во бел  свет  пробивам пат

За сведочење  собирам  материјал .

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.