Среда, 03 Јули 2024    PDF Печати Е-пошта
Родните огништа на баба и дедо

deda-i-baba

Велјановска Ангелина, 6-то одделенија                                 

Гетеборг Шведска

Родните огништа на баба и дедо

Југо источно од Прилепо градо

во подножјето на Веслец брего

таму се огништата на баба и дедо

разделени едно од друго од ридо

 

Ката лето баба и дедо одат таму

ги посетуваат родните села Марул и Подмол

со роднините посети си прават

животно за да не се заборават

 

В црква и нагробишта тие одат

на упокоените свеќи му палат

задушница за нив си раздаваат

носталгијата во нив за да е смалат

 

Биено сирење од таму носат

во среда и петок него го постат

до в година него да го имат

на одмор кога ќе одат друго ќе си земат

 

Овде кога ќе се вратат

разни новости од таму носат

кажуваат за се и сешто

за разделбата многу му е тешко

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.