Четврток, 11 Август 2011    PDF Печати Е-пошта
Вечна ти слава сине!

gordana-dimovska
Гордана Димовска

Дојде ден, кобен и зол
Ти замина и остави бол
Замина  едно рано утро
Замина со насмевка мила
И вети: Мајко пак ќе се вратам!
Овој глас, глас ли е?
Овој ден, ден ли е?
Боли и пече, ко лута рана
В тага се свила  и само пати
А ликот мил, чиниш поглед  ти краде и мами
не оди, не оди, те моли мајка мила,
Ја гледаш ли тагата моја
Го слушаш ли гласот мој?
Чемер и јад, се скриле во моето срце
Години минат, тебе те нема
Празен е домот
Празна е душата моја
На сон ја сонам ликата твоја
А ти ја допираш раката моја
Тешка грутка в срце ко да стега
Нема каде да се бега,
Загина  за родината своја
во часот зол и страшен.
А тој ко да ја слуша мајчината молба
Ко да ја сети мајчината тага,
‘ И без збор и без глас, те гледам јас
Ја гледам твојата мака
А ти мајко, во домот свој
Свиена и сама, тагуваш и тивко збориш
Зошто ли , зошто толку  неправда и злоба
Каде е моето чедо?
Ех  да си тука крај мене во овој час
да можам за миг да те видам јас,
да го допрам пак твојот лик
да го слушнам пак твојот мил глас
да ме облее радост овој час
Зашто вака животот е пекол
така некој напатен рекол
така  е чедо тешко од веков
до ден денешен.
Молк, солзи  и пак исто
Тебе те нема
Ти го даде животот свој
За твојата мајка, за Македонија
Вечна ти слава сине!

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.