Среда, 10 Април 2024    PDF Печати Е-пошта
На Крсте Мисирков

 

Пехар за воинот на мислата и зборот

Ѕвездите го најавија
твоето раѓање.
Небото со виолетови огнови
огреа над Постол - Пела,
која сонуваше за минатото,
а се ракуваше со иднината.

Егеј бисерно заплиска.
Птиците се одгласија
од длабоката бездна
со сребрен глас.
Се ронеше,
се губеше темнината
од страдните
македонски предели.

Tи, несопирлив воину,
на мислата и зборот.
се појави горостасно,
сред огнови и громотевици,
Се појави со ѕвезда на челото
над македонското небо.

Нa бисерните води над Егеј,
Одблесна кристално милозвучен,
волшебен збор.
И ја огреа душата
македонска.

Дојде, на повикот од
прогонетите и очајните,
дојде на болниот лелек
на ранетата родина.
Се појави со златесто-огнена,
разиграна светлост.
Како мелем
за ранет јунак,
како извор
за прежедни усни.

Дојде со пролетен здив,
На планински виор,
Со цветна, опојна,
Мисла заветна.
Прозборе, во името на
илјадници со душата
и срцето на срцевината
народна.
И раскрили со искра
бескрајна ,
СВЕТОВНА.

Вангелко Лозаноски

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.