Среда, 23 Декември 2020   
Новиот преработен Устав на ВМОРО од 1908 година

Ustavmakodr

УСТАВ на Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација.

(Преработен од Општиот конгрес во 1905 г.).

ГЛАВА I — ЦЕЛ

Член 1. — Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација има за цел да ги сплоти во една целина сите незадоволни елементи во Македонија и Одринско, без разлика на народноста, за извојување на полна политичка автономија за тие две области.

Член 2. — Организацијата им се спротивставува на стремежите за делба и освојување на овие области од која и да е држава.

ГЛАВА II — СРЕДСТВА

Член 3. — За постигнување на оваа цел Организацијата се бори за отстранување на шовинистичките пропаганди и национални расправии, коишто се стремат и го обессилуваат населението во неговата борба против заедничкиот непријател. Таа дејствува за јакнење на револуционерниот дух и свеста кај населението и ги употребува сите средства и усилби за побрзо и навремено вооружување на населението со сe` што е неопходно за едно општо и распространето востание. Таа се грижи за културното и економското накревање на организираното население и ја потпомага неговата легална борба против отоманската власт.

ГЛАВА III — СОСТАВ И УСТРОЈСТВО

Член 4. — Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација се состои од месни револуционерни организации, составени од членовите на секоја одделна месност (село или град).

Член 5. — Член на В. М. Р. О. Организација може да биде секој што живее во европска Турција, без разлика на полот, верата, народноста и убедувањето.

Член 6. — Секоја месна организација се дели на групи со по еден дестник.

Член 7. — Секоја месна организација се раководи од својот местен комитет.

Комитетите треба да се: селски, градски, реонски, околиски, окружни и еден централен.

Член 8. — Селските и градските комитети им се потчинети на реонските, а овие, заедно со потчинетите — на околиските, тие на окружните комитети, а целата организација се раководи од Централниот комитет.

Член 9. — Пред надворешниот свет Организацијата се претставува од претставничко тело.

Член 10. — За контролирање на финансиите и дејноста на комитетите се воведуваат контролни институти.

Член 11. — За разгледување на судски дела и спорови се воведува судски институт.

Член 12. — Службените лица се изборни.

Член 13. — Паралелно со легалната дејност на Организацијата постои и четнички институт од илегални сили. Задачите и устројството му се определуваат во специјален правилник.

Член 14. — Околиските, окружните и Централниот комитет имаат соодветни печати.

Член 15. — Организацијата се служи со своја тајна пошта.

ГЛАВА IV. — МАТЕРИЈАЛНИ И СРЕДСТВА НА ОРГАНИЗАЦИЈАТА

Член 16. — Материјалните потреби на Организацијата се остваруваат од:

а) редовни членски влогови;
б) доброволни прилози и налози;
в) помош и подароци испратени за Организацијата од странство;
г) глоби; и
д) непредвидени приходи, добиени со силата на оружјето

ГЛАВА V. — КАЗНИ

Член 17. — Секој, кој ќе му направи штета на делото, се казнува согласно Правилникот.

Член 18. — Врз основа на постојниот Устав, изработен е подробен Правилник на Организацијата.

 

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.