Среда, 03 Јули 2024   
Бегалци од Македонија се примаат во Србија

РЕШЕНИЕ НА КНЕЖЕВСКАТА КАНЦЕЛАРИЈА, БЕГАЛЦИ ОД МАКЕДОНИЈА СЕ ПРИМААТ ВО СРБИЈА, (Белград, 2 октомври 1839 год.)

begalci

До Попечителството на внатрешните работи.

Поради достојната почит на човечкиот живот, а во согласност со советот на Српското кежевство, ја поништуваме уредбата на бившиот кнез српски Милош Обреновиќ по силата на која биле должни пограничните стражари да го убиваат секого којшто би бегал од Турција и во нашата земја барал спас и решивме понатаму на секое место од нашата граница да се примаат бегалци од Турција и од стража до стража до најбликстата карантина да се препраќаат.

Узвестувајќи го Попечителството на внатрешните работи за ова решение му препорачуваме да ја издаде нужната наредба за да се постапува по неа...”

Љ. Лапе, Одбрани текстови, II , стр.51-52;

 

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.