Среда, 15 Ноември 2023   
НИКОЛА ЃЕНОВ! МАКЕДОНСКИОТ ЈУНАК НАД ЈУНАЦИТЕ за кој мора да дознае цела Македонија!

Nikola

НИКОЛА ЃЕНОВ

Ова е кратка приказна за јунакот над јунаците, најдена на страниците на двата од најпознатите американски весници, Филаделфија инквајрер (Philadelphia Inquirer), од 18 април 1924 година и Портсмут дејли тајмс (Portsmouth Daily Times) од 17 април 1924.

Од весниците го дознаваме следното за Никола Ѓенов:

Во 1924 година, Никола Ѓенов (во некои преводи стои Гуеноф) се самоубил на туѓа земја за Бугарија да не го добие неговиот имот, па сите негови пари отишле за Македонската кауза како што е наведено во неговиот тестамент.

Од Портсмут Дејли Тајмс, 17 април 1924 година:

„Избирајќи го американскиот конзулат за свое место на жртва, Никола Ѓенов, поранешен висок македонски функционер, денеска изврши самоубиство за неговиот имот да оди на македонската кауза. Гуенов сакаше целото свое богатство да и го предаде на македонската организација, но не можел да го стори тоа, според бугарските закони, освен ако не умрел на туѓа земја. Имотот на лице што умира во Бугарија без законски наследници е конфискуван од државата.

Поранешниот службеник влегол во конзулатот и го прашал вицеконзулот Ф. Лерој Спенглер неколку прашања, чии одговори го потврдија неговото разбирање за законот. Потоа извикувајќи „ова е американска почва!“ тој извадил револвер, испукал истрел во мозокот и паднал мртов. 40000 лева и 4000 долари најдени се на неговото тело, заедно со тестаментот во кој тој сето тоа го остава на македонската кауза“.

Вечен му спомен и слава на јунакот Никола, македонска гордост! Заслужува сите да знаат за него!

 

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.