Среда, 06 Декември 2023   
МАКЕДОНЦИТЕ РЕАЛНОСТ ВО БУГАРСКИОТ ВЕСНИК "ЗАРЈА" 1903 ГОД
407695
 
4076953
 
МАКЕДОНЦИТЕ РЕАЛНОСТ ВО БУГАРСКИОТ ВЕСНИК "ЗАРЈА" 1903 ГОД, ВО КОЈ СЕ ВЕЛИ:- "МАКЕДОНИЈА СЕ БОРИ ЗА СЛОБОДА, НО НЕ ЗА БУГАРИТЕ, ТУКУ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ".
 
Споменатиот весник кој излегувал во Габрово, во своја статија под наслов "Македонското движење", од 20.09.1903 год, се спротивставува на големо бугарската политика против Македонија за припојување кон Бугарија. Говорејќи за македонското дело, весникот нагласува дека тоа не е бугарско дело, а Македонците се борат за своја држава.
 
Во статијата Македонците се претставени како засебен народ, различен од Бугарите, Србите, Романците, Грците...Во статијата се изнесени двете гледишта по ова прашање.
Првото гледиште е националистичко кое го застапуваат велико бугарските и тнр врховисти. Тоа е групата на И.Цончев и С. Михајловски.
Второто гледиште е интернационално кое ја смета Македонија не како бугарска земја, туку како една несреќна и нечовечна земја, во едно недозволено ропство-соседна земја која искрено се бори за слобода на Македонија. Не за Бугарите туку за Македонците. Според ова Македонија треба да биде независна држава или во една замислена балканска федерација.
 
Забелешка :- ТЕКСТОВ НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА ЛИЦА СА ОГРАНИЧЕН ИНТЕЛЕКТУАЛЕН КАПАЦИТЕТ. ТАКВИТЕ БЕЗ ОГЛЕД НА ДОКАЗИТЕ И ПОНАТАМУ ЌЕ ТРУБАТ- ЊАМА МАКЕДОНЦИ, ТИТО ГИ ИЗМИСЛИЛ.
 
Превземено од Маседонија: а ТЕS.
 

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.