Среда, 15 Септември 2021   
Во Македонија луѓето немаат доверба во туѓите ослободители

miroslav-hubmaerМИРОСЛАВ ХУБМАЕР: ВО МАКЕДОНИЈА ЛУЃЕТО НЕМААТ ДОВЕРБА ВО ТУЃИТЕ ОСЛОБОДИТЕЛИ. ТАМУ СЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ ВО СЕБЕСИ ЈА НОСИ  МИСЛАТА ЗА СЛОБОДНА, НЕЗАВИСНА И САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА.

Мирослав Хубмаер, еден од раководителите на Македонското (Кресненско) востание  пишува:„Во Македонија луѓето немаат доверба во туѓите ослободители… Таму секој Македонец во себе си ја носи мислата за слободна, независна и самостојна Македонија…Самите Македонци изјавуваат: „Ние со ентузијазам би се бореле за нашето ослободување за да бидеме слободни во нашата земја, но за да ги промениме само господарите, та наместо од турски заптии, да бидеме тепани од бугарски или српски жандарми, за ништо слично нема ни со прст да мрднеме…”

 

ПИСМО

ДЕСПОТ КУЗМАН БАЏОВИЌ ДО ВЛАДИКАТА НАТАНАИЛ ОХРИДСКИ:

МАКЕДОНЦИТЕ ВКУСИЈА ОД ДУХОТ НА СЛОБОДАТА И ЗАТОА СЕКОЈ Е РЕШЕН  ДА УМРЕ ЗА ЧЕСТ И ЗЛАТНА СЛОБОДА

(Врање, 26 ноември 1978 година)

'Како чух да сте приели Богом благословено и народно избавително дело; и ја у тој мах оставих службата ми и пријах народното свето претпријатие. На брзо распратих посланија по све ослободена краеви српских и внезапно добих с брзојавом известија “ у ком варушу да се скупљамо и новац приложимо”.

Али и какво чух втори горкоотровни гласови у пола мртвих се. Ја па и цело мое друштво и тогава кроз слзи рекох: О судбино Божјо зар оште не се раскидају ланци петстогодишни који тишти нашег народа! Зар оште клетва Адамова на македонском народу. Едино ме теши, Богом духовнени Отче, што е Бог е умолјаеми и милостив па затова може да се смилуе и на нас.

А Македонци окусише дух слободе зато е сваки решен умрети за част златну слободу него  живети у ропство и азијатско тиранство.

Нам е, Св. Отац, задатак и от Бога и от људие 1. љубов, 2. слога и 3. единство. Само е прва прилика, јавете ми све подробно, па ќе бидите син славеномакедонског. Јас ово пишем не само од мене, но - и више мене. Пишеме ми ако е могуке и волја Ваша гди се наоди - Негово Високо Превосходитељство Г-на Конзула бив. Битолски.

Следователно, ако иде у интерес Вами и народу известите ме што пре и покажете ми правец по коме ке се управљам.

У осталом примете ме за ваш слуга остаем љубеки Ваша Св. десница.

 

...Покорни подписани Козман  Боцовиќ, учител”

Б’лгарски патриарх Кирил, С’противата срешту Берлинскија договор, Софија 1955, стр. 124 (док. Но 7); докумети, т.И, 1док.185., стр.262-263;

И. Катарџиев, Кресненското востание..., стр. 98;

 

 

ДЕСПОТ БАЏОВИЌ :

АКО ОДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ЈАС КАКО МАКЕДОНЕЦ МОЖАМ ДА ДОЈДАМ, ИНАКУ НИКАКО НЕ ДОАЃАМ

(1879 година)

Деспот Баџовиќ, македонски емигрант во Србија изразил подготвеност со доброволци да крене востание во областа на Пчиња и Кумановско: „Кажете искрено, мислите да одите во Македонија или во Тракија, зашто ако одите во Македонија, јас како Македонец можам да дојдам, инаку никако не доаѓам”.

 

На прво место

News image

СТРАЗБУР ЈА ПРИФАТИ АПЛИКАЦИЈАТА НА РАТКО ДИМИТРОВСКИ ЗА „ПОШТЕНСКА БАНКА”

Обвинетиот чека правда од Европскиот суд за човекови права

Иселеници

News image

ЕРУСАЛИМ – ГРАДОТ НА ЕВРЕЈСКАТА ВЕЧНОСТ (15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОГРАФСКОТО ДЕЛО „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“

Излезе од печат монографијата „Силјан Мицевски“ која се однесува на животот и делото на  бизн...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ I (10)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.