Среда, 03 Април 2013   
Првите автомобили во Кичево

kola-ki1

Мора да било несекојдневен настан штом „челичните коњи“ почнале да се тркалаат по кичевската калдрма. Тоа дотогаш не било видено. Некои слушале за тоа, некои не ни слушнале. Првите автомобили во Кичево, овековечени на фотографии. За жал, засега немаме податоци кога точно стигнале и до Кичево, нити кој и како ја донел до градот со оглед на лошите патишта кои постоеле во првата половина на XX век од кога и датираат фотографиите.

Првата фотографија можно е да потекнува од 1939 година, ако бројката која е на регистрацијата ја означува годината. Можно е да била во служба на тогашната војска на Кралството Југославија со оглед на тоа што војници во таа униформа се сликани. Но со голема сигурност, ова е автомобил од марката Морис, Велика Британија според логото кое јасно се распознава.

kola-ki2

Ова е веројатно првиот автомобил во Кичево. Mожно е да се работи за Ролс Ројс. Веројатно е дека фотографијата е направане во дваесеттите години на минатиот век.

kola-ki3

Ова е една од најинтересните фотографии кои ги имам сретнато за Кичево. Зошто? Затоа што веројатно се работи за народен собир токму за нов автомобил. Тука има и попови за осветување на машината за „подолго да вози“. Според капите собрано е се` живо кое во тој момент се нашло во Кичево. Тоа било настан на годината. Веројатно ја донел некој големец или поверојатно некој печалбар. Единствен логичен пат за да се донесе автомобил до Кичево за тоа време е да ја донесе со воз. Железницата постоела уште од 1916 година.

Верувам дека сликите се доста интересни. За жал информациите за нив се многу оскудни. Апел до секој кој знае нека остави во коментар или нека пише на Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите .Доколку поседувате други фотографии, испратете ги.

kicevo.mk

 

На прво место

News image

Засрами се Љупчо Палевски – Палчо

Палчо и се‘ е можно. Предавник може да Ви биде само роднина, пријател, соборец, „истомисленик...

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (9) 14 станица е посебна црква во која се наоѓа Христовиот Гроб

Црквата на Светиот гроб- Гробот на Христа Под големата ротонда на Црквата Светиот Гроб, направена е...

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.