Среда, 13 Декември 2023   
Македонскиот научен институт до НОФ на Македонија (7 март 1945 година)

nofМАКЕДОНИЈА  ДУХОВНО-ГЕОГРАФСКИ, ПОЛИТИЧКИ, ЕКОНОМСКИ И НАЦИОНАЛНО  Е  ЕДНА И НЕДЕЛИВА ЦЕЛИНА

“Драги сонародници и другари,

Македонскиот научен инстиут во Софија од пред неколу недели има нова управа и е на пат да ги набележи основите на својата идна дејност сообразно со идеалите, интересите и потребите на Македонија… Македонија духовно-географски, политички, економски и национално е една неделива целина. Нејзиниот основен и постојан идеал за самоопре-делување, слобода и самоуправување се определува од сите тие фактори на природата и на историјата како една природна  и незаменлива поделба.

Македонија е жив организам и секој обид да се раздробува.. Дава само несреќни последици како за самиот македонски народ… По својата природна положба и по своите ис-ториски стремежи Македонија за балканските држави и народи секогаш отворала пат кон помирување и траен мир, при што им укажувала на идеалот за слобода, рамноправност и братска соработка на сите тие држави и народи… Раскинувајќи со мина-тите грешки, заблуди и надворешни антимакедонски вијанија, резултат на великобугарските сфаќања… Да се испита и осветли по научен пат и научни методи сето она што го поткрепило македонскиот идеал и да ја помага македонската благодет, а имено: единството на Македонија и македонската нација; македонската националност; принципот на самоопределување и федерација; улогата на Македонија како обединувачка алка меѓу југословенските балкански народи…

 

Претседател: проф. Д Силјановски, с.р
Потпретседатели: Г.Кулишев, Х.Калајџиев…”

 

ДАРМ. Ф: Македонски научен институт, 1945.

 

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.