Среда, 09 Декември 2020   
Доверлив извештај на Крил Миљовски политичко-пропагандна работа во народот за присоединувањето кон нашата Македонија

(Софија, крај на 1944 година)

 

kiril-miljovski„Нашите раководители на состанокот со претставниците на БРП (к) го поставија прашањето за бугарска Македонија и тие се согласија на се’. Така во бугарскиот дел на Македонија сега се пристапува кон организирањето на македонски бригади и дивизии, организирањето на Македонски народно-ослободителни одбори по сите градови и села, и како највисок орган Обласен народно-ослободителен одбор, и организи-рање на политичко-пропагандна работа во народот за присоединување кон нашата Македонија. Се разбира, сево ова е уште во рамките на бугар-ската држава, воените единици во рамките на бугарската војска, а народноослободителните одбори во рамките на Отечествениот фронт...

...Некои се однесуваат негативно, некои пак нејасно, а има и такви што сакаат да ја матат водата...

По првиот состанок со Трајчо Костов, дојдов до заклучок дека решенијата што беа постиганти со раководството на БРП (к), запишани во еден нотес, се заборавени, а дека не е направен ниеден обид тие да се спроведат барем во вид на директиви, ако не практично, како што би морало да се прави, ако искрено се сака грешките од минатото да се ликвидираат до корен... Од десетина партиски директиви што на теренот ги испрати Обласниот комитет на БРП (к) во Горна Џумаја, нема ниедна што би го поставувала прашањето за обединувањето на македонскиот народ онака како што беше речено на заедничкиот состанок.

Така стои работата со практичниот став на БРП(к) по прашањето за Македонија...

...На една коннференција на Отечествениот фронт во Горноџумајската област, од сите говорници по прашањето за статусот на Пиринска Македонија седум беа за присоединувањето кон федерална Македонија, еден против, и двајца со нејасен став...”

 

АРПЈ, Београд, док. бр. 1981/III, 4-5/44; Сл. Нешовииќ, Југословенско-бугарскитеодноси..., стр 245-246;

 

На прво место

News image

Што му порача Димовски на Заев

На изјавата и обид на премиерот Заев да релативизира и да ја внесе „северна“ и во ФФМ, реагираше...

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.