Среда, 02 Февруари 2022   
ММДЧП ги повикува европратениците да побараат да се стави крај на анти-македонските политики на ЕУ и НАТО

12131415

Многу европски политичари ја осудија Бугарија поради нејзините се поголеми барања насочени против Македонија, и во нив гледаат кршење на најосновните човекови права на Македонците. Бугарија бара Македонија да си ја измени својата историја и да продолжи да го редефинира македонскиот национален идентитет - а ова го условува со блокада на македонското членство во ЕУ. Воедно, Бугарија продолжува да го негира постоењето на големото македонско малцинство, кое се соочува со дискримијација, како и на Македонците во целина.

Со своите постапки, Бугарија продолжува по примерот на Грција, која ја блокираше Македонија со свои барања, и ѝ го наметна крајно навредливото име "Северна Македонија" (целта на ова име е да се негира македонскот национален идентитет, а Грција притоа да го преземе името "Македонија") и откажување од големото, прогонувано македонско малцинство во Грција. Во замена за овие услови, Грција го крена ветото за членството на Македонија во НАТО и ЕУ.

Веруваме дека повеќето европски пратеници и политичари воопшто не се свесни за разурнувачките последици од принудното менување на името, идентитетот и историјата врз Македонците ширум Балканот, како и за експоненцијалниот пораст на бројот на случаи на кршење на човековите права, говор на омраза и напади кои ги трпат Македонците по овие настани. Повеќе податоци ви се достапни тука.

Како што ММДЧП постојано укажува, режимот во Република Македонија задушува било какво несогласување против принудното менување на името, и наметнува атмосфера на страв користејќи ги следните тактики: апсење на дисиденти; напади со полициски специјалци кои претепуваат и апсат мирни демонстранти; отпуштање (од јавниот и од приватниот сектор) на иљадници Македонци; затворање на медиуми и изрекување затворски казни за новинари; блокирање на пристап до социјалните медиуми за поединци и гласила; забрана и криминализирање на употребата на името "Македонија"; истраги и закани против македонски граѓани врз кои се организираат физички напади и палежи; и натамошното, незаконско држење на македонски политички затвореници во притвор под ужасни услови.

Суштината на таканаречениот македонски "конфликт" е единоставна - ниту една нација нема право да именува (или пременува) и да дефинира (или редефинира) друга нација. Згора на тоа, Бугарите и Грците не ни кријат дека нивните барања од Македонија имаат за цел да се негира постоењето и прогонот на Македонците во нивните граници. И покрај јавните изјави на бугарски и грчки политичари со кои се негира постоењето на Македонците, со кои не прогласуваат за "пониска форма на луѓе", и се слават неодамна потпишаните договори со Македонија со кои се негира правото на Македонците на самоопределување, водачите на НАТО и ЕУ и понатаму ги прогласуваат овие договори за "дипломатски успеси".

На пример, откако Бугарија ги најави своите директни барања Македонија да прогласи дека Македонците "потекнуваат од Бугарите", дека македонскиот јазик е "дијалект на бугарскиот јазик", дека "нема македонско малцинство во Бугарија", и дека Македонците мораат да си ја сменат историјата при што ќе одречат дека Бугарија била сојузник на нацистичка Германија и окупаторска сила во Македонија за време на Втората Светска Војна, и дека "не е одговорна за депортирањето на над 7,000 македонски Евреи во логорот на смртта Треблинка", портпаролката на ЕУ Ана Писонеро се осмели да го каже следното:

"Договорот од Преспа (со Грција), заедно со Договорот за добро-соседски односи со Бугарија, се позитивен пример во регионот и пошироко. Важно е овие билатерални договори и понатаму да се спроведуваат со добра воља".

Од една држава и еден народ не може и не смее да се очекува да "спроведуваат со добра воља" договори потпишани со нивните угнетувачи, чија цел е да се избрише нивниот етнички идентитет и правото на само-определување.

Пратеничката на Хрватскиот Парламент и поранешна евро-пратеничка Маријана Петир вели:

"Од никој не треба да се бара да прифати принудно преименување на неговата земја и редефинирање на неговиот идентитет. Ова не треба да се очекува ниту од Македонците. Ова не се европските вредности за кои се залагаме. На Македонците мора да им се дозволи да ги користат своето име, култура, идентитет и историја. Јас стојат со Македонија и Македонците, и ги повикувам сите мои европски колеги да ми се придружат".

Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права и се заблагодарува на г-ѓа Петир и ги повикува сите евро-пратеници и политичари - кои се заинтересирани да помогнат во бранењето на човековитее права - да го осудат принудното преименување на Македонија, да побараат крај на анти-македонските политики на НАТО и ЕУ, и да го бранат правото на Македонците да на своето сопствено име, идентитет и историја.

 

На прво место

News image

СТРАЗБУР ЈА ПРИФАТИ АПЛИКАЦИЈАТА НА РАТКО ДИМИТРОВСКИ ЗА „ПОШТЕНСКА БАНКА”

Обвинетиот чека правда од Европскиот суд за човекови права

Иселеници

News image

ЕРУСАЛИМ – ГРАДОТ НА ЕВРЕЈСКАТА ВЕЧНОСТ (15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОГРАФСКОТО ДЕЛО „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“

Излезе од печат монографијата „Силјан Мицевски“ која се однесува на животот и делото на  бизн...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ I (10)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.