Среда, 15 Мај 2024    PDF Печати Е-пошта
Васил Христов

tk

Васил Христов  (8. XI 1893 – 19.XI 1963) е македонски деец, член на Македонската федеративна организација и на ВМРО (Обединета). Во септември 1944 година го потпишал Апелот до Македонците во Бугарија.

Васил (Циле) Христов Колчев е роден на 8 ноември 1893 година во леринското село Зелениче. Основното образование го стекнал во родното село. Потоа посетувал теолошка семинарија во Едрене, Константинопол и Софија. Поради Првата светска војна Васил ги прекинал студиите на Софиската теолошка семинарија и бил назначен во училишниот инспекторат во Скопје.

Иако со слаба конституција, В. Христов учествувал во Првата светска војна како доброволец во бугарската армија. По војната тој се запишал на Правниот факултет на Софискиот универзитет и се приклучил на левичарското македонско младинско движење. Тој бил основач и прв претседател на читалиштето „Гоце Делчев“.

Во 1922 година В. Христов бил избран за претседател на Студентската македонска група. Влегол во Македонската федеративна организација и кон крајот на 1922 година бил избран за секретар на нејзиното Централно раководство.

Во јануари 1923 година, Извршниот комитет на Македонските братства се споил со Федеративната организација. Но, три месеци по обединувањето, во конфликтот помеѓу ВМРО и федералистите, биле убиени водачите на Македонската федеративна организација (МФО), архитектот Никола Јуруков и Климент Размов. Во есента 1923 година, двајцата федералисти Васил Христов и Петар Тараљамов биле прогонувани од членови на ВМРО. Тараљамов бил фатен и убиен, а Христов успеал да побегне во странство.

В. Христов се населил во Париз, каде што бил член на Привремениот секретаријат на тамошната федеративна група. Групата влегла во соработка со ВМРО (обединети). Тој бил делегат на федералистите на Берлинската конференција на ВМРО (обединета) во август 1929 година. По завршувањето на конференцијата, новоизбраниот ЦК на ВМРО (обединета) го испрати В. Христов како свој претставник во Цариград, каде што развил активности меѓу македонската емиграција.

Во Цариград В. Христов дипломирал стоматологија. Во 1937 година се вратил во Софија и таму работел како стоматолог.

По 9-септемврискиот пуч во септември 1944 година, Васил Христов е еден од потписниците на Апелот до Македонците во Бугарија, со кој под мотото „Македонија на Македонците“ се бара сојуз со СР Македонија и разделување на Пиринска Македонија од Бугарија,

Во 1946 година, В. Христов учествувал во комисијата за македонска народна уметност при Македонскиот научен институт заедно со Михаил Сматракалев и Анастас Дудулов, објавувајќи прилози во списанието „Македонска мисла“. Го подготвувале и создавањето на „Етнографски музеј на материјалната домашна култура на македонскиот народ“ од веќе постоечката збирка во Министерството за образование и култура. Васил бил основачки член на Македонското културно-просветно друштво „Гоце Делчев“ и неколку пати бил избиран за негово раководство. Тој бил и член на Централното раководство на Сојузот на македонските културно-просветни друштва во Бугарија.

Васил Христов починал на 19 ноември 1963 година во Софија.

1Tiho3 copy copy copy Подготвил: Т.К.

 

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.