Иселеници и Регион
Среда, 30 Декември 2020 02:00   
ТРАДИЦИОНАЛЕН ПИКНИК НА ВОЛИНЦИ

1volin 1

ТРАДИЦИОНАЛЕН ПИКНИК НА ВОЛИНЦИ

Повеќе...
 
Среда, 23 Декември 2020 02:00   
ОДРЖУВАЊЕ НА ПРВОТО СОБРАНИЕ НА АМЕРИКАНСКО – КАНАДСКО – МАКЕДОНСКАТА ЕПАРХИЈА (16)

5germ

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на првата македонска православна црква “Свети Климент Охридски“ во Канада, стожерот на најголемиот број активности што Македонците ги развиваат во Торонто и пошироко и претставува мотив повеќе за изразување на љубовта и почитта кон родната земја Македонија

Повеќе...
 
Среда, 23 Декември 2020 02:00   
Македонецот Гоце Пероски избран за Претседател на Советот за интеграции на Дизелдорф

1germ

На 2. Декември 2020 год. се оддржа конститутивната седница на Советот за интеграции на главниот град на федералната држава Северна Рајна Вестфалија, Дизелдорф, која има 18 милиони жители. Советот на интеграции се состои од 19 членови, од кои што 10 члена се бираат непосредно на избори од страна на граѓаните со мигрантско потекло, а девет члена доаѓаат од Советот на градот како претставници на политичките партии.

Повеќе...
 
Среда, 23 Декември 2020 02:00   
ПРЕСЕЛНИЧКИТЕ ДВИЖЕЊА КОН ДЕМОКРАТСКА КАНАДА (14)

1ote

Тешкиот живот во македонските села, главно, поради миграционите движења во земјата, до кои дојде со развојот на градовите no ослободувањето и форсирањето на индустријализацијата, полека ама сигурно доведе до динамизирање и на иселеничките процеси и надвор од државата. Мотивацијата била да се заработи дополнително уште некој долар на покус рок, за потоа пак да се дојде во зеијата и со спечаленото да се поправи куќата, да се огради дворот или да се зголеми бројот на стоката.

Повеќе...
 
Среда, 16 Декември 2020 02:00   
ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА ПРВИОТ АМЕРИКАНСКО –КАНАДСКО – АВСТРАЛИСКИОТ МИТРОПОЛИТ ГОСПОДИН КИРИЛ (15)

1iust

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од висината за првата македонска православна црква “Свети Климент Охридски“ во Канада, стожерот на најголемиот број активности што Македонците ги развиваат во Торонто, која оваа година слави 55 години од постоењето 

 

Повеќе...
 
Среда, 16 Декември 2020 02:00   
ЃОРЃИ ЈАНОВСКИ – СТОЛБОТ НА СЕМЕЈСТВОТО ЈАНОВЦИ (13)

1stolb

По завршувањето на Првата светска војна, братучедите од третото колено, Ѓорѓи (1907) и Ристо (1911) Јановски, биле испратени на школување во Француското училиште во Битола. За кусо време постигнале одлични резултати во учењето, но, за жал, не го продолжиле школувањето од материјални причини. Во Битола останале само една година и морале да се вратат во Велушина и да продолжат со земјоделските работи.

Повеќе...
 
Среда, 09 Декември 2020 02:00   
БОГАТ ЦРКОВЕН И МАКЕДОНСКО - НАЦИОНАЛЕН ЖИВОТ ВО ТОРОНТО (14)

1crk

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од висината за првата македонска православна црква “Свети Климент Охридски“ во Канада, која постојано опсипувана со братската љубов на македонскиот народ, почна да го живее својот црковен живот.

 

Повеќе...
 
Среда, 09 Декември 2020 02:00   
ЗАМИНУВАЊЕ НА БРАЌАТА: ПЕТАР ЗА БЕЛГИЈА, ВАСИЛ ЗА КАНАДА И МАРКО ЗА АВТРАЛИЈА (12)

1braka

Животната одисеја на Петар, или Петре била потешка и покомлицирана отколку онаа на неговите браќа Васил и Марко. Негова карактерна особина е хуманитарната димензија, готовноста да помогне секому. Лагата, фалбата и омразата за него не се својствени. „Во Велушина Петар беше мојот најголем заштитник, кој ме бранеше од оние кои ми се закануваа", ѕе-ли Алексо, сеќавајќи се на тие времиња. „Тој беше голем мировник, противник на каква било кавга, со што потсетувал на нe­roвиот прадедо Јован".

Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 11:00   
Македонците во Дизелдорф ќе се обединат против злото наречено Зоран Заев и СДСМ
129402
 

Македонците во Дизелдорф ќе се обединат против злото наречено Зоран Заев и СДСМ.

Протест сега, за да не биде предоцна! Оставка на Заев, слобода на народот!

Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
ДЕЛ ОД ПЕЧАЛБАРСТВОТО НА ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО ЈАНОВСКИ (11)

4cupCo стапувањето во брак на Толе со Доста Јановска, семејството се проширило со уште два члена, со синот Ѓорѓи и ќерката Фанка, Нивниот татко Толе е роден во 1867 година во Велушина, а починал во 1952 година. Во текот на својот живот, за време на Првата светска војна, бил на печалба во Америка, каде останал неколку години, а потоа се вратил во селото.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.