Иселеници и Регион
Среда, 28 Октомври 2020 01:00   
СЕЛОТО БЕЛУШИНА МЕЃУ ДВЕТЕ СВЕТСКИ ВОЈНИ (6)

2slСпоред пишаните документи, или од кажувањата на постарите луѓе одселото  Велушина, може да се заклучи дека најголемото шаренило од војнички униформи што ќе види ео Велушина е во времето на Првата светска војна. Тоа е време кога Велушина е броен и значаен стационар на војници од најразлични родови и националности, така-речи и нема воена униформа од Европа што не се движела по уличките на селото. Униформи со ширити, сини униформи, темни униформи, чизми, војнички чевли, униформи со еполети и униформи без еполети, покрај тоа и раси и различни јазици.

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2020 01:00   
АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ВЕЛУШКА ТУМБА“ (5)

1arheПоврзаноста на браќата Јановски со родното село е голема. Така, во разговорите за „Велушката Тумба“ и другите месности ми зборуваа со посебно задоволство. Тоа се потврдува со тоа што Велушина е село со богато минато. За него се врзани бројни историски настани. Така, за одбележување е „Велушката Тумба“. Тоа е неолитска населба, која, иако просторно е поблиску до с. Породин, заради тоа што се наоѓа на велушки имот, е наречена Велушка. Таа, всушност, е самоедна од бројните тумби во Пелагонија (досега се откриени 70 -тина} кои говорат за еден динамичен живот во предисторијата на овие простори.

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2020 01:00   
ГОЛЕМ И НЕПОВТОРЛИВ Е ДАНОКОТ НА ГУРБЕТЏИСТВОТО (7)

1golГурбетџиството кај Македонците било големо. Но, затоа и радоста е голема кога се слават 55 години од осветувањето на првата македонска православна црква “Свети Климент Охридски“ во Канада, стожерот на најголемиот број активности што Македонците ги развиваат во Торонто и пошироко. Таа  претставува мотив повеќе за изразување на љубовта и почитта кон родната земја Македонија

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2020 01:00   
Покана до Мане Јаковлески по повод 25 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ во Перт, Западна Австралија

pokana-do-mane-180Почитуван Г-не Јаковлески ми причинува голема чест и особено задоволство да Ве поканам Вас, да бидете наши гостин по повод 25 години од формирањето на ВМРО ДПМНЕ во Перт Западна Австралија,

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2020 01:00   
ИСТОРИСКИ ФАКТИ ЗА СЕЛОТО ВЕЛУШИНА (4)

1velusaКако и населението од повеќето села, и велувци го напуштаат рамничарскиот и плоден крај и бегаат в планина, зад ридиштата на кои денес се извишува манастирот Св. Ѓорѓи. Местово добива име Беџан (од бе-жан, бег, збег). Дека тоа требало да остане трајно пребивалиште го потврдува и фактот што овде е подигната и црква чии темели велувци и денес ги покажуваат. Меѓутоа, условите за живот што ги нудел Беџан биле далеку под нивото на поранешното место.

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2020 01:00   
ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ – ЧУВАР НА ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТОРОНТО (6)

1crkvaВо 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на првата македонска православна црква “Свети Климент Охридски“ во Канада, стожерот на најголемиот број активности што Македонците ги развиваат во Торонто и пошироко и претставува мотив повеќе за изразување на љубовта и почитта кон родната земја Македонија

Повеќе...
 
Среда, 07 Октомври 2020 01:00   
МАКЕДОНСКИОТ ПРОСВЕТИТЕЛ СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ (5)

1ohrВо 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на првата македонска православна црква “Свети Климент Охридски“ во Канада, стожерот на најголемиот број активности што Македонците ги развиваат во Торонто и пошироко и претставува мотив повеќе за изразување на љубовта и почитта кон родната земја Македонија

Повеќе...
 
Среда, 07 Октомври 2020 01:00   
ПЕЧАЛБАРСКОТО СЕЛО ВЕЛУШИНА, БИТОЛСКО (3)

1veluСемејството Јановски потекнува од убавото потпелистерско печалбарско село Велушина, Битолско За ова потпелистерско село се напишани бројни текстови, меѓутоа книгата „Велушина" од многупочитуваниот мој колега и пријател д-р Александар Стерјовски заслужува посеоно внимание иреспект.

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2020 01:00   
ДЕЛ ОД ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА - ОА (4)

9mnЗа одбележување е тоа што во 2020 година се навршија  55 години од осветувањето на првата македонска православна црква “Свети Климент Охридски“ во Канада, стожерот на најголемиот број активности што Македонците од сите делови на Македонија ги развиваат во Торонто и пошироко и претставува мотив повеќе за изразување на љубовта и почитта кон родната земја Македонија

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2020 01:00   
ПОТЕКЛОТО НА СЕМЕЈСТВОТО ЈАНОВСКИ ОД БИТОЛСКИОТ КРАЈ (2)

10mnМакедонија е и радост и тага и сон и јаве за браќата Васил, Марко и Петре Јановскк. Во разговорите со нив слушнав многу вистини. што тие ги помнат од детството, од она што го учеле во училиштето дека географ-ската положба на Македонија ја прави земјата да биде раскрсница помеѓу Истокот и Западот.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Александар Пандов : На 9 мај во 12 часот во Македонскиот град Херој, градот Прилеп, во ,,Паркот на Ревулуцијата”

  Браќа и сестри, во чест на 9—Мај ,,Денот на победата над фашизмот”, а во организација и во...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.